دستگاه درمان خروپف و آپنه خواب (دیوایس دهانی)

دستگاه درمان خروپف و آپنه خواب (دیوایس دهانی)

اگر برای درمان آپنه خواب به دنبال یک روش مطمئن و بی خطر هستید، ما به شما استفاده از دیوایس دهانی را پیشنهاد می کنیم. این وسیله مزایای زیادی دارد و نتیجه خارق العاده ای برای شما خواهد داشت زیرا 96 درصد استفاده کنندگان آن کاملا بهبود یافته اند. روش های دیگر در مقایسه با دستگاه درمان خروپف و آپنه خواب هیچ تاثیر قابل توجهی ندارند و بهتر است از آنها دوری کنید. در ادامه به معرفی دیوایس دهانی و سایر روش های درمانی برای خروپف و آپنه خواب خواهیم پرداخت.

خروپف و آپنه خواب

خروپف به خرخر کردن در خواب می گویند که گاهی بلند و گاهی خفیف است. این خرخر کردن نشان از انسداد در مجاری تنفسی انسان دارد که یکی از نشانه های آپنه خواب است. اگر مسیر تنفسی انسان به دلایلی به صورت بلند مدت مسدود شود میزان اکسیژن در بدن به شدت کاهش یافته و فرد دچار بیماری های زیادی می شود. به این حالت آپنه خواب می گویند. بهترین راهکار آن است که با مشاهده چنین وضعیتی هر چه سریعتر به سراغ مختصص اختلالات خواب بروید.

خروپف و آپنه خواب از موارد شایع اختلالات خواب است که در بیشتر مردم به خاطر سبک زندگی اشتباه یا افزایش سن و سایر موارد ایجاد می شود. این مشکلات توسط پزشکان متخصص در مراکز درمان خواب قابل شناسایی و معالجه است. کلینیک خواب اورا اسلیپ ارائه دهنده کلیه خدمات درمانی در زمینه خواب و مشکلات آن می باشد. در مرکز اورا اسلیپ می توانید با مشاوره و معاینه بهترین متخصصان ایران در زمینه خواب، تحت درمان های روز دنیا قرار بگیرید.

خدمات دستگاه درمان خروپف و آپنه خواب (دیوایس دهانی) در اورا اسلیپ

کلینیک اورا اسلیپ خدمتی ویژه برای کسانی که از آپنه خواب و خروپف مزمن رنج می برد، ارائه می دهد. دیوایس دهانی بهترین راهکار برای از بین بردن وقفه تنفسی خواب و مشکلات ناشی از آن است. در این مرکز دیوایس دهانی زیر نظر مستقیم دکتر فریبا معینی پورمتخصص اختلالات خواب، از دهان بیمار قالب گیری و ساخته می شود. برای تهیه این دستگاه با ما تماس بگیرید

شماره های تماس :

02126659154

09051207129

در ادامه به معرفی روش درمان توسط دیواس دهانی و مزایای این روش می پردازیم.


دیوایس دهانی چیست؟

دستگاه درمان خروپف و آپنه خواب (دیوایس دهانی)

دیوایس دهانی وسیله ای کاربردی برای از بین بردن وقفه تنفسی در انسان است. این دستگاه یک روش درمانی برای خروپف و آپنه خواب است که مورد تایید انجمن اختلالات خواب در دنیا قرار دارد.

با توجه به مشکلاتی که سایر روش های درمانی نظیر جراحی یا دستگاه فشار هوا برای بیماران مبتلا به آپنه خواب و خروپف ایجاد کرده اند، این روش بسیار ایمن و بی خطر است. بسیاری از کسانی که بواسطه دیوایس دهانی مورد معالجه قرار گرفته اند، اعتبار این روش را تایید کرده اند.

فرد مبتلا به آپنه خواب و خروپف با قراردادن دیوایس در دهان، از انسداد مجاری تنفسی خود به هنگام خواب جلوگیری می کند. این وسیله با جاگیری در مسیر هوا، به عضلات کام و گلو اجازه نمی دهد تا مسیر اکسیژن را مسدود کنند. با دیوایس دهانی فرد در خواب را راحتی نفس می کشد و دیگر خرخر نمی کند.

فواید استفاده از دیوایس دهانی

همانطور که در بالا اشاره شد دیوایس دهانی نسبت به سایر روش های درمانی برای خروپف و آپنه خواب بسیار ایمن است. روش جراحی و روش دستگاه CPAP از روش های درمانی قدیمی برای درمان خروپف و آپنه خواب بودند اما بخاطر مشکلاتی که در بدن فرد ایجاد می کردند و حتی تاثیر قابل توجهی در درمان مشکلات خواب نداشتند، در بیشتر کشورهای دنیا منسوخ شدند. اکنون در دنیا روش دیوایس دهانی بخاطر مزایایی که دارد توانسته جایگاه اول را در درمان وقفه تنفسی و خروپف بگیرد. از فواید این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بدون درد و خونریزی

استفاده از این روش بدون درد و خونریزی است. در روش های قدیمی با جراحی از طریق لیزر بخش هایی از عضلات کام را می بریدند اما در روش دیوایس دهانی یک دستگاه کاملا سازگار با دهان ساخته می شود تا نفس کشیدن را آسان کند.

استفاده آسان و راحت

ویژگی مهم دیوایس دهانی استفاده آسان از آن است. در موقع خواب آن را در دهان خود قرار داده و بخوابید. این دستگاه کاملا مطابق با دهان شما ساخته شده و براحتی قابل استفاده است. همچنین به منبع برق یا وسیله همراهی نیاز ندارد و حمل و نقل آن نیز آسان است.

قابل استفاده برای همه

دیوایس دهانی بخاطر آن که مطابق با دهان بیمار طراحی و ساخته می شود، هر کسی که مبتلا به آپنه است با مراجعه به متخصص می تواند دستگاه متناسب با کام و دهان خود را تهیه و استفاده کند.

عدم حساسیت زا بودن جنس دیوایس

جنس دیوایس دهانی کاملا از موادی ساخته شده است که بدن بیمار به آن حساسیت نشان ندهد. همین ویژگی باعث شده تا همه بیماران از آن رضایت کافی داشته باشند.

دستگاه درمان خروپف و آپنه خواب (دیوایس دهانی)

روش ساخت دیوایس دهانی در مرکز اورا اسلیپ

با مراجعه به مرکز درمان خواب اورا اسلیپ می توانید تحت معاینه بهترین پزشکان خواب قرار بگیرید. در این مرکز ابتدا مشکل خواب شما شناسایی می شود. اگر به آپنه خواب یا خروپف در خواب دچار باشید، با تست خواب قابل شناسایی است. پس از مشخص شدن مشکل، دکتر خواب روش درمانی موثر به شما پیشنهاد می دهد.

روش دیوایس دهانی برای کسانی که به آپنه خواب و خروپف مبتلا هستند بهترین گزینه است. ما در مرکز اورا اسلیپ از دهان شما قالب گیری می کنیم و مطابق با دهان تان دیوایس دهانی متناسب ساخته می شود. همچنین این دستگاه به صورت کاملا حرفه ای زیر نظر متخصص بررسی شده تا بهترین کارایی را برای شما داشته باشد.

درمان خروپف با دیوایس دهانی

خرخر کردن یا خروپف ممکن است به خاطر مصرف دارو یا بیماری هایی مثل سرماخوردگی باشد که به صورت موقتی راه تنفس را مسدود می کنند. اگر خروپف موقتی باشد نیاز به درمان ندارد ولی در موارد مزمن باید تحت معالجه پزشک خواب قرار بگیرید. روش های درمان خروپف شامل تغییر در سبک زندگی، استفاده از دستگاه CPAP فشار هوا، حراجی عضلات کام و دیوایس دهانی است.

بخاطر آن که روش های دیگر کاربرد خوبی نداشته است، بهتر است از روش دیوایس دهانی استفاده کنید. دیوایس دهانی با قرار گردن در دهان مانع از لرزش عضلات کام می شوند عامل اصلی خروپف هستند. ثابت نگه داشتن این عضلات و باز نگه داشتن مسیر هوا باعث قطع خروپف و داشتن خوابی راحت می شود.

اگر خروپف درمان نشود در طولانی مدت باعث مشکلات زیر خواهد شد:

 • بالا رفتن فشار خون
 • مشکلات و آسیب مغزی
 • مشکلات و بیماری های قلبی
 • اختلال در رفتار و یادگیری
 • بی خوابی و کمبود خواب
 • کاهش شدید تمرکز و افزایش خواب آلودگی

درمان آپنه خواب با دیوایس دهانی

آپنه خواب یا وقفه تنفسی یک مشکل اساسی در سیستم انتقال اکسیژن به بدن است. این مشکل می تواند به شدت خطرناک باشد و اگر درمان نشود سکته مغزی و قلبی را به همراه دارد. خروپف مزمن که در بالا اشاره شد یکی از نشانه های آپنه خواب است ولی آپنه خواب تاثیرات مخرب تری در مغز ایجاد می کند.

آپنه خواب انسدادی به مسدود شدن مسیر تنفس در عضلات سیستم تنفسی می گویند که با دیوایس دهانی قابل درمان است. این مشکل به خاطر بیماری مادرزادی یا مزمن در فرد ایجاد می شود. نوع خطرناک تر آپنه خواب، نوع مرکزی آن است که مغز دستور تنفس را صادر نمی کند. این مشکل می تواند آسیب جدی به مغز وارد کرده و باعث سکته مغزی شود.

در آپنه مرکزی خواب مشکل از قوای عضلات تنفسی نیست و مشکل از مغز نشات می گیرد که تشخیص آن توسط دکتر خواب ممکن است و روش درمان آپنه خواب نیز با کمک پزشک مغز و اعصاب امکان پذیر می باشد.

اگر آپنه خواب درمان نشود، فرد به عوارض زیر مبتلا می گردد:

 • نرسیدن اکسیژن کافی به عضلات و آسیب به سلول ها
 • آسیب به مغز و خطر سکته مغزی
 • آسیب به قلب و خطر سکته قلبی
 • کاهش شدید تمرکز و حواس در انسان
 • افزایش اختلالات خواب و خواب آلودگی مزمن
 • بی خوابی و کمبود خواب شدید
 • اختلالات رفتاری و گفتاری

روش های قدیمی درمان آپنه خواب و خروپف و عوارض آن

قبل از آن که روش دیوایس دهانی بتواند کمک شایانی به بیماران خروپف و آپنه خواب کند، روش هایی نظیر پروتز های پالاتال، جراحی با لیزر و روش دستگاه فشار هوا وجود داشت که بیشتر از فواید، ضررهایی به بدن وارد می کرد. این روش ها رفته رفته منسوخ شد زیرا محققان دریافتند که بیشتر این روش ها فقط بصورت موقتی و چند ماهه نتیجه بخش است و پس از آن عوارض دیگری در بدن ایجاد می کند که به هیچ وجه نباید به سراغ آنان رفت.

روش پروتزهای پالاتال

در روش پروتز، ابتدا بخش هایی از اندام تنفسی را که مانع از ورود هوا به بدن می گردد را شناسایی می کنند. این عضلات معمولا با افزایش سن حالت سفتی خود را از دست داده و شل می شوند. شل شدگی این عضلات جریان هوا در مسیر سیستم تنفسی را کُند می کند و این کُند شدگی باعث می شود تا هوا به فشار بیشتری نیاز داشته باشد. فشار بیشتر عضلات شل را به حرکت در آورده و خروپف شکل می گیرد. حال تزریق ماده ای به نام پلی استر در روش پروتز به این عضلات شل کمک می کند تا سفت شده و نلرزند.

روش پروتز پالاتال تا حدودی به کاهش خروپف کمک می کند اما تاثیر چندانی ندارد زیرا اگر مشکل بخاطر ایراد در نای انسان باشد تزریق پلی استر ممکن است آن را حادتر کند. از طرفی مواد پلی استر تزریق شده نمی توانند جلوی شل شدگی سایر قسمت های کام انسان را بگیرند و به تزریق دوباره نیاز دارند.

دستگاه فشار هوا CPAP

روش دیگری که برخی پزشکان آن را بی خطرتر از روش قبل می دانستند، روش تنفس با کمک دستگاه فشار هوای خفیف با نام CPAP است. این دستگاه هنگام خواب به فرد مبتلا به خروپف متصل شده و به تنفس او کمک می کند. روش کار دستگاه فشار هوا به این صورت است که با فشار جریان هوای خفیف در مجاری انسان تنفس را برایش راحت تر می نماید. این روش بخاطر آن که جریان اکسیژن به صورت مصنویی کنترل می شود برای کسانی که بیماری قلبی دارند مناسب نیست.

کنترل مصنویی جریان اکسیژن بدن بدون نظارت دستگاه تنفسی انسان نه تنها اجازه خواب راحت به انسان نمی دهد بلکه انسان را در طول استفاده دچار بی خوابی می کند. محققان این روش را در کسانی که بیماری آسم دارند و ممکن است جریان ورودی هوا را نتوانند با مقادیر مورد نیاز تامین کنند، خطرناک می دانند.

این روش هزینه زیاد تهیه دستگاه را به همراه داشت و البته با برق کار می کرد. مشکل دیگر دستگاه ابعاد بزرگ آن بود که برای جا به جایی به هیچ وجه مناسب نیست.

جراحی با لیزر

خطرناک ترین روش برای درمان خروپف و آپنه خواب، استفاده از روش جراحی است. این روش که در بسیاری از کشورها منسوخ شده است هنوز در کشور ما رواج دارد. برخی پزشکان از مزایای این روش به قطعی بودن آن اشاره می کنند زیرا با کمک لیزر بخش های شل شده کام را می برند. برخلاف نظر این پزشکان، بریدن بخش هایی از عضلات کام انسان و زبان کوچک دهان کمکی به درمان خروپف نمی کند.

بسیاری از محققان با بررسی خواب کسانی که از روش جراحی استفاده کرده اند، فهمیده اند که پس از مدتی صداهای خروپف بلندتر و بدتری از ایشان بروز می کند. در واقع با جراحی، صدا و تُن آن تغییر می کند و گوش خراش می شود. حتی زمانی که فرد بیدار است و صحبت می کند، به دلیل عملکرد ناصحیح گلو صدا با کیفیت درست و کاملی بیرون نمی آید. حال این که این روش غیر قابل برگشت است و نمی توان دوباره این عضلات راه به فرد پیوند زد.

برای بیشتر افراد، جراحی گلو با لیزر علاوه بر تغییر در تُن صدا، در بسیاری موارد حساسیت هایی را ایجاد می نماید که مجبور به جراحی بیشتر برای درمان آنهاست. هزینه این جراحی نیز به اندازه روش های بالا است در حالی که به هیچ عنوان نتیجه بخش نیست و همه کسانی که از جراحی استفاده کرده اند از ناکارآمدی آن گله دارند.

پیشنهاد ما برای درمان خروپف و آپنه خواب

دستگاه درمان خروپف و آپنه خواب (دیوایس دهانی)

ما در کلینیک خواب اورا اسلیپ با بهره گیری از قوی ترین متخصصین درمان اختلالات خواب به خصوص خروپف و آپنه خواب، روش دیوایس دهانی را پیشنهاد می دهیم. مزایای این روش نسبت به روش های دیگر ایمنی کامل آن است. این روش در کل جهان بازتاب های مثبتی را دارد و مورد تایید انجمن اختلالات خواب دنیا می باشد.

در مرکز اورا اسلیپ شما می توانید با پزشکان ما به صورت مستقیم تماس گرفته و مشاوره پزشکی دریافت کنید تا با بهترین روش ها درمان شوید. در این کلینیک خدمات درمان اختلالات خواب، سلامت و زیبایی پوست و مو، سلامتی تغذیه و مشاوره های تخصصی ارائه می شود تا بتوانید خوابی راحت و بدنی سلامت داشته باشید.

سوالات متداول

آیا خروپف خطرناک است؟

اگر خروپف موقتی باشد و به خاطر مواردی مثل مصرف داروهای حساسیت زا یا بیماری هایی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا باشد، بعد از دوره نقاهت، خروپف هم قطع شده و در نتیجه خطرناک نیست. با این حال اگر خرخر کردن به صورت دائمی و بدون هیچ دلیلی در بدن انسان بروز کند بهتر است با یک پزشک متخصص خواب در مورد آن صحبت کنید.

آیا آپنه خواب خطر مرگ دارد؟

آپنه خواب متاسفانه نشان از یک مشکل جدی در بدن دارد که حتما باید تحت درمان قرار بگیرید. آپنه خواب به هیچ وجه یک بیماری سطحی نیست که با مصرف دارو به صورت سرخود بتوان آن را درمان کرد. سیستم تنفسی در آپنه خواب دچار آسیب یا مشکل شده و باید توسط یک دکتر خواب شناسایی شود. این مشکل اگر از انسداد مجاری باشد با روش دیوایس دهانی قابل درمان است و در غیر این صورت نیاز به روش های دیگری دارد که تشخیص آن با پزشک خواب است.

آیا استفاده از دیوایس دهانی عوارض دارد؟

دیوایس دهانی به هیچ عنوان عوارضی که سایر روش های درمانی برای خروپف و آپنه خواب دارند را ندارد. این دستگاه به سادگی در دهان فرد موقع خواب قرار می گیرد و به فرد کمک می کند تا بتواند به راحتی نفس بکشد. در هنگام صبح نیز از دهان انسان خارج می شود. شاید در روزهای اول بخاطر بدون آن در دهان احساس ناراحتی کنیم اما به آن عادت می کنیم.

خروپف و آپنه خواب چطور باعث سکته مغزی می شوند؟

مغز انسان به اکسیژن نیاز دارد. این اکسیژن توسط سیستم تنفسی انسان برای کل بدن تامین می شود و اگر در میزان اکسیژن دریافتی بدن اشکالی بوجود بیاید به سلول ها آسیب وارد می شود. خون در انسان وظیفه رساندن اکسیژن به سلول ها را دارد و حال آن که با کاهش اکسیژن میزان حرکت خون در رگ ها کاهش می یابد و با کاهش اکسیژن روند کار سلول ها دچار ایراد می شود. مغز انسان مهمترین بخش بدن انسان است که اگر آسیبی به آن وارد شود کم کم عصب ها از کار افتاده و مغز از بین می رود. با این رویداد سکته مغزی روی می دهد.

چه عواملی باعث خروپف و آپنه خواب می شود؟

عوامل زیادی باعث می شود تا به خروپف و آپنه خواب دچار شویم. سبک زندگی اشتباه و تغذیه نامناسب از عواملی هستند که باعث خروپف می شوند. با این حال افزایش سن یا مشکلات مادرزادی در سیستم تنفسی نیز باعث می شود تا خروپف کنیم. تمامی این موارد توسط پزشک متخصص قبل از آن که سبب بروز مشکلات قلبی و مغزی شود قابل درمان است.

دیوایس دهانی چطور به درمان خروپف و آپنه خواب کمک می کند؟

دیوایس دهانی با قرارگیری در مسیر تنفسی فرد اجازه نمی دهد تا عضلات ناقص مانع رسیدن اکسیژن به شش ها شوند و با این کار به روند صحیح تنفس کمک می کند.