درمان خروپف با جدید ترین روش؛ بدون جراحی و درد

درمان خروپف به شیوه مدرن

خروپف یا خرخر کردن یک عمل شایع در خواب است که برخی از مردم به آن دچار هستند. خروپف از واژه انگلیسی Snoring به معنی صدای بلند و خشن در هنگام خواب است. این اتفاق زمانی روی می دهد که عضلات پشت زبان برای مجازی تنفسی، دچار شلی و ضعف هستند. گاهی بافت های اضافی این مجاری نیز باعث خروپف می شود. باید گفت فقط ضعف یا بافت های اضافی عامل ایجاد خروپف نیستند و گاهی بیماری هایی نظیر سرماخوردگی بصورت موقت باعث آن می شوند. معمولا خروپف در مواردی خود فرد را از خواب بیدار می کند اما بیشتر موجب اذیت همسر یا کسانی که در نزدیکی فرد می خوابند می شود.

دلایل بروز خروپف

درمان خروپف با جدید ترین روش؛ بدون جراحی و درد

خروپف به دلایل زیادی بروز می کند و بخاطر آن است که بدن در حالتی نرمالی نیست. معمولا در مردان بیشتر از زنان خروپف وجود دارد و از سن 40 به بالا امکان این که خروپف کنید هست. اما در زنان نیز خروپف وجود دارد و بیشتر در زمان بارداری یا بعد از سن یائسگی اتفاق می افتد. این عوامل می تواند به دلیل طبیعی یا مادرزادی یا اتفاقاتی باشد که در زندگی برای فرد افتاده است. عوامل ژنتیکی که باعث تغییر شکل ساختار اصلی فک و زبان است می تواند از دلایل خروپف باشد.


در کلینیک خواب اورا اسلیپ با دکتر فریبا معینی پور متخصص اختلالات خواب “عضو آکادمی و طب خواب اروپا و استاد دانشگاه اُمئو سوئد” کنار شما هستیم تا یک به یک دلایل خروپف را شناسایی کنیم و با با جدید ترین روش های روز دنیا بدون جراحی، درد و خون ریزی آنها را درمان کنیم پس از پایان درمان شما بدون داشتن عوارض جانبی جراحی ها خواب باکیفیت و راحتی خواهید داشت. برای دریافت نوبت و مشاوره می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تمامی این اختلالات با روش های جدید و استاندارد جهانی قابل درمان است.در زیر به مهمترین دلایل بروز خروپف اشاره می کنیم.


شل یا ضعف در ماهیچه های دهان

همانطور که می دانید وظیفه تنفس بر عهده دهان و بینی است. اگر ماهیچه های دهان دچار شلی یا ضعف شوند با حرکت هوا به صدا در می آیند. معمولا ضعف این ماهیچه ها با اعتیاد به مواد الکلی یا داروهای خواب آور اتفاق می افتد و عملکرد شان را مختل می کند. این اختلال در زمان خواب و حرکت زبان به سمت عقب، ورودی هوا را نمی تواند کنترل کند و به سمت داخل کشیده می شود. در چنین حالتی فرد دچار خروپف می شود.

مسدود شدن مجاری تنفسی

مجاری تنفسی انسان گاها بر اثر سرماخوردگی یا آلرژی ها و عفونت های سینوسی، مسدود می شود. با این اتفاق دستگاه تنفس انسان با دشواری هوا را وارد گلو و حلق می کند. بافت نرم گلو با کشش زیاد موجب خروپف می شود. البته این اتفاق بیشتر موقتی بوده و راه درمان ساده آن رفع سرماخوردگی یا آلرژی و عفونت های سینوسی است.

مشکل در گردن، بینی یا دیواره بینی

گاهی مسدود شدن مجاری تنفسی بخاطر بیماری های موقتی نیست و اشکالاتی در بینی یا دیواره آن قرار دارد. مثلا تجمع چربی در گردن، انحراف بینی یا پولیپ آن، زبان بزرگ، احتقان بینی و برخی اشکالات که بصورت مادرزادی یا بر اثر اتفاقاتی در بدن ایجاد شده است می تواند سبب خروپف شود.

عوامل تشدید خروپف

برخی از عوامل به افزایش خروپف کمک می کند. این عوامل می تواند ریشه های متعددی داشته باشد اما با شناخت و کنترل آنها می توان تا حد زیادی از مقدار خروپف کاست. باید بدانید که خروپف در زنان و مردان وجود دارد اما در مردان شایع تر است. همچنین در سنین بالا این اتفاق بیشتر می افتد. عوامل تشدید خروپف شامل:

 • چاقی و اضافه وزن
 • ابتلا به بیماری های تنفسی نظیر آسم
 • استفاده از بالش بسیار نرم و بزرگ هنگام خواب
 • مصرف سیگار و مشروبات الکلی
 • مصرف داروهای خاص به ویژه خواب آور
 • خوابیدن به پشت و طاقباز

روش های درمان خروپف

درمان خروپف با جدید ترین روش؛ بدون جراحی و درد

برای درمان خروپف روش های زیادی وجود دارد که برخی از آنها هزینه ای ندارد. البته برخی مشکلات در بدن که سبب بروز خروپف هستند به باید توسط پزشک درمان شود اما اگر خروپف شما شدید نیست شاید بتوان با روش های کم هزینه تر آن را درمان کرد.

روش درمان خانگی خروپف

در زیر روش هایی را که می توان خروپف را کاهش داد یا آن را برطرف کرد و بسیار راحت است بیان می کنیم.

استفاده از بالش بلندتر

اگر بالش شما ارتفاع مناسبی نداشته باشد می تواند از دلایل خروپف باشد. ساده ترین راه این است که بالش خود را کمی بلند کنید. با این روش سر شما بالاتر از بدن قرار می گیرد و می توانید راحت تر نفس بکشید. راحت نفس کشیدن باعث کاهش خروپف می شود. در حالت عادی باید بدن کمی پایین تر از سر باشد تا دهان و فک را به جلو هل داده و وقفه تنفس را کم کند.

به پهلو خوابیدن

شاید باورتان نشود ولی خوابیدن به پهلو در بسیاری موارد توانسته است خروپف را کاهش دهد. در این حالت سر انسان فشار کمتری از طرف بدن تحمل می کند و گلو بهتر می تواند هوا را به ریه ها برساند. هرچه مسیر تنفس بهتر باشد خروپف کمتر می شود.

خالی کردن مخاط بینی

معمولا مخاطی که در بینی ما وجو دارد باعث می شود تا در موقع خواب نتوانیم از طریق بینی خوب تنفس کنیم. برای همین قبل از خوب حتما این مخاط را پاک کرده تا به تنفس خود کمک کنید.

مرطوب نگه داشتن هوای اتاق

هوای اتاق باید همیشه مرطوب باشد. هوای خشک سبب متورم شدن بینی می شود زیرا غشا و گلو را تحریک می کند. بهتر است یک دستگاه بخور همیشه در اتاق خود استفاده کنید.

درمان پزشکی خروپف

اگر در ایران هستید برای آن که خروپف را درمان کنید می توانید به کلینیک آپنه خواب در تهران مراجعه نمایید. در این مرکز متخصص گوش و حق و بینی بصورت جداگانه شما را بررسی می کند تا بهترین روش را برای درمان شما انتخاب کند.

استفاده از دیوایس دهانی

درمان خروپف با جدید ترین روش؛ بدون جراحی و درد

دیوایس دهانی یک وسیله برای کمک به دهان ، زبان و کام نرم است که آن را ثابت نگه می دارد تا مجاری تنفسی شما در خواب باز بماند. در کلینیک خواب اورا اسلیپ این دیوایس دهانی طبق فرم دهان و دندان هر فرد طراحی و ساخته می شود

استفاده از پروتزهای پالاتال

در این روش به درون کام بیمار موادی از پلی استر تزریق شده و باعث می شود تا کام فرد سفت شود. با سفت شدن کام دیگر عضلات این بخش موقع خواب صدا نمی دهند و صدای خروپف کم می شود.

استفاده از دستگاه CPAP

این دستگاه یک ماسک و پمپ هوا است. برای آن که خروپف را درمان کنند با این دستگاه جریان هوای خفیفی را وارد مجری تنفسی می کنند و خروپف درمان می شود.

جراحی

جراحی آخرین روشی است که برای درمان خروپف پیشنهاد می شود. در این روش زبان کوچک را برمی دارند یا کام نرم را لیرز می کنند. روش های جراحی جز پر خطر ترین روش درمان خروپف محسوب می شود و امکان برگشت بیماری وحود دارد

علل بروز بی خوابی

درمان خروپف با جدید ترین روش؛ بدون جراحی و درد

همانطور که اشاره شد خروپف گاها خود فرد را هم از خواب بیدار می کند. اگر این اتفاق در طول شب به کرات بیوفتد فرد نمی تواند خواب کافی داشته باشد و به بی خوابی دچار می شود. احساس این که خواب ناکافی دارید یا کیفیت آن برای شما کم است به بی خوابی تعبیر می شود.

دلایل بی خوابی می تواند مختلف باشد. خواب آرام زمانی محقق می شود که مشکل راه رفتن در خواب یا از خواب پریدن وجود نداشته باشد. از قدیم گفته اند خواب برای آرامش جسم است اما امروزه با توجه به مشغله های فکری، بی خوابی زیاد شده است. سن زیاد یکی از شایع ترین دلایل بی خوابی است. عوامل بی خوابی نظیر:

 • افسردگی
 • ساعت های کاری شبانه
 • سفر با هواپیماها
 • اضطراب و استرس
 • حجم کاری بالا
 • نگران بودن
 • اتفاقات غم انگیز
 • هیجانات زیاد
 • مصرف کافئین، الکل یا مواد مخدر و انرژی زا
 • داروها
 • قرار داشتن در نور
 • اتاق خواب نامناسب برای استراحت و خواب
 • فعالیت های فکری
 • بیماری های گوارشی
 • یائسگی در زنان
 • سندرم عضو بی قرار
 • اختلالات جسمی و روانی
 • تیروئید پرکار

برای درمان بیخوابی باید به این نکته توجه کرد که برخی بی خوابی ها به عواملی بستگی دارند که دائمی نیستند. مثلا بی خوابی بخاطر سفر با هواپیما موقتی است و بعد از بازگشت به محل قبلی یا خواب در یک جای مناسب پس از پرواز حل می شود. اما برخی بی خوابی ها مستمر هستند و باید درمان شوند.

اگر شما می خواهید بی خوابی خود را درمان کنید به هیچ عنوان به سراغ داروهای خواب آور نروید. اگر ساکن شهر تهران هستید در قدم اول به متخصص اختلالات خواب در تهران مراجعه کنید تا بهترین روش ها را برای شما در نظر بگیرد. این کار بهترین اقدام برای درمان بیخوابی است. در زیر به روش های درمانی بی خوابی اشاره می کنیم.

کنترل محرک های بی خوابی یا اصلاح آنان

مشکل بی خوابی یک فرد ممکن است به محل استراحت او یا عاداتش ربط داشته باشد. در چنین حالتی متخصص اختلالات خواب می تواند کمک شایانی به وی کند. محل استراحت فرد یا تخت خواب او شاید مناسب نباشد یا در محل مناسبی که نور کم دارد قرار نداشته باشد. برای همین فرد خواب کافی ندارد.

همچنین عادت هایی که فرد دارد نیز در بی خوابی او موثر است. مثلا تخت خواب جای کارهای دیگر نیست. معمولا تخت محل خواب یا رابطه جنسی است و اگر از این محل برای کارهای دیگری نیز استفاده شود باعث می شود تا بدن در هنگام قرار گرفتن در تخت به کارهایی که باید انجام داد فکر کند. باید به این نکته توجه کرد که فقط برای استراحت به تخت بروید و اگر خوابتان نمی آید از تخت دور شوید.

زمان بندی ساعت خواب

برای آن که خواب خوبی داشته باشید باید از چرت زدن در طول روز خودداری کنید. چرت زدن در روز یا خوابیدن در روز باعث می شود تا شب نتوانید به خوبی بخوابید. یکی از روش هایی که متخصصان خواب ارائه می دهند آن است که برای رفع بی خوابی باید ابتدا ساعات خواب خود را کم و منظم کنید. سپس به مرور با نظم خاصی ساعات خواب تان را به حالت عادی برگردانید. در چنین صورتی خواب شما اصلاح می شود.

تکنیک آرامش درمانی

در تکنیک آرامش درمانی شما باید اعضای بدن خود را برای خواب آماده کنید. در این روش با تکنیک های خاصی که دارد اضطراب و استرس را از خود دور می کنید. آرامش بدن بدون استفاده از مسکن ها نیاز به تمرین و پشتکار دارد زیرا در طول روز عوامل زیادی ما را مضطرب می کنند. این عوامل در شب باعث می شود تا ما نتوانیم درست بخوابیم.

تکنیک رفتار درمانی

همانطور که در بالا اشاره شد رفتار ما در تخت خواب، تاثیر مستقیم با کیفیت خواب ما دارد. در تکنیک رفتار درمانی، رفتارهای ما توسط متخصص بررسی می شود و سپس هر کدام با روش های خاصی اصلاح می گردد. معمولا در این روش که گاها بصورت گروهی انجام می گیرد، اضطراب فرد در زمان خواب کم شده با ایجاد افکار مثبت در فرد ارتباط او را با خواب بهتر می کند. معمولا در یک دوره چند ماهه این روش می توان فرد بیخواب را درمان کرد.

تکنیک نور درمانی

در کنار نکاتی که در بالا اشاره شد، روش نور درمانی نیز پیشنهاد می شود. با توجه به ساعات خواب، اتاق خواب فرد مبتلا به بی خوابی با نورهایی مجهز می شود که در زمان خواب به او احساس استراحت و خوب را القا کند و در زمان بیداری، او را بیدار نگه دارد. این نورها که توسط متخصصین آزمایش شده اند در موارد زیادی کارساز هستند.

علل بروز و درمان آپنه خواب

آپنه خواب یا آپنه انسدادی خواب یکی از دلایلی است که خروپف اتفاق می افتد. آپنه یعنی مسدود شدن مجاری هوا که یک اختلال محسوب شده و خطرناک است. به این جهت آپنه خطرساز است که خروپف شدید و دائمی دارد. در آپنه خواب در واقع فرد برای مدت خیلی کوتاه تنفس نمی کند. برای تشخیص آپنه از تست خواب در آزمایشگاه استفاده می کنند و با این روش به راحتی قابل تشخیص است.

مشکلاتی که آپنه خواب برای انسان دارد بسیار خطرناک است. احتمال سکته مغزی و قلبی، کاهش تمایلات جنسی، کاش تمرکز فرد، نارسایی های ریوی و قلبی، خواب آلودگی دائمی و فشار خون بالا از اتفاقاتی است که بخاطر آپنه خواب بوجود می آید.

انواع آپنه خواب

آپنه خواب دو نوع است. یکی آپنه انسدادی خواب و دیگری آپنه مرکزی خواب است. گاهی در برخی افراد و مخصوصا افراد مسن هردوی این آپنه وجود دارد که به آن آپنه ترکیبی می گویند.

آپنه مرکزی خواب

ساقه مغز انسان وظیفه تنفس را عهده دار است. حال در نظر بگیرید که مغز دستور تنفس را به عضلات ارسال نکند. در واقع مغز مختل شده است و تنفس منظم در خواب را مختل می کند. با این کار عضلات نفس نمی کشند و بدن را مجبور به تنفس نمی کنند. در واقع از مرکز بدن که مغز است دستوری صادر نمی شود و این باعث می شود تا در خواب فرد نتواند نفس بکشد. این بیماری در افراد مسن و بالای 56 سال بیشتر وجود دارد.

عوامل ایجاد آپنه مرکزی خواب: سن بالا، مرد بودن، نارسایی های احتقانی قلبی، تیروئید کم کار، بیماریهای عصبی نظیر پارکینسون، بیماری آلزایمر و صدمات به مغز است. گاهی نیز این بیماری هیچ عامل قبلی ای ندارد و به یکباره فرد دچار می شود.

آپنه انسدادی خواب

آپنه انسدادی خواب همانطور که اشاره شد به انسداد مسیر هوا مربوط است. علت آن نیز ناقص بودن مجاری تنفسی است که باعث می شود تا بدن نتواند به درسی نفس بکشد. به گفته متخصصان عضلات گلو با ضعف خود باعث این مشکل می شوند و تنفس بصورت موقت قطع می شود. آپنه میزان جریان اکسیژن را در بدن کاهش می دهد و قلب نامنظم عمل می کند. علل بروز آپنه همان شل یا ضعیف بودن عضلات گلو است که باعث خروپف نیز می شود.

اگر می خواهید بدانید که شما آپنه خواب دارید این چند نکته را به خاطر بسپارید. احساس خستگی در طول روز، احساس خفگی در خواب یا خروپف با صدای بلند می تواند دلایلی برای آپنه باشد اما برای تشخیص  و درمان آپنه خواب حتما به پزشک مراجعه کنید.

نتیجه گیری

همانطور که در بالا اشاره شد، خروپف قابل درمان است. برای آن که بتوان براحتی از شر خروپف خلاص شد باید به پزشک متخصص مراجعه کرد. متخصص خروپف در تهران می تواند با مشاوره به شما بهترین روش های درمانی را پیشنهاد دهد تا با کمترین هزینه بهترین نتیجه را دریافت کنید. در کلینیک خواب اورا اسلیپ با دکتر فریبا معینی پور در کنار شما هستیم تا با روش های غیر جراحی و استفاده از دیوایس دهانی خروپف شما را درمان کنیم تا خواب خوب و راحی داشته باشید.

سوالات متداول : 

آیا خروپف قابل درمان است ؟

بله، خروپف عوامل زیادی دارد و در برخی موارد موجب آزار سایرین است. همچنین ممکن است یک مشکل حاد باشد که با مراجعه به پزشک می توان به راحتی آن را درمان کرد.

آیا اسپری بینی خروپف را درمان می کند؟

اگر شما قبل از مصرف اسپری از طریق بینی بدرستی تنفس می کنید و علت خروپف شما انسداد بینی نیست ، این اسپری ها، خروپف شما را معالجه نخواهند کرد.

آیا خروپف ژنتیکی و ارثی است؟

هیچ ژنی با نام “خروپف” وجود ندارد ، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خروپف پیوند ژنتیکی دارد. برخی از ویژگی ها مثل سوراخ بینی کوچک ، چانه به سمت عقب ، فک کوچک ، راه تنفسی باریک ، زبان بزرگ ، کام نرم بزرگ ، تمایل به افزایش وزن و … را می توان از والدین به ارث برد که مانند آنها خروپف کنیم.

خروپف چطور باعث بی خوابی می شود؟

معمولا خروپف اگر به صورت دائمی باشد فرد را در شب چندین بار بیدار می کند. این بیدار شدن و دوباره به خواب رفتن از ساعات خواب می کاهد و باعث می شود تا فرد کم کم به بی خوابی دچار شود.

با چه روش های خانگی می توان خروپف را کاهش داد؟

استفاده نکردن از داروهای مسکن، به پهلو خوابیدن، ورزش کردن و کاهش وزن، دور کردن موارد آلرژی زا، مراجعه به پزشک متخصص و استفاده از دیوایس دهانی که از جدید ترین روش هاست

بهترین درمان پزشکی خروپف کدام است؟

بهترین درمان که بصورت دائمی کارساز است استفاده از دیوایس دهانی می باشد که خطر عمل جراحی هایی را که امکان بازگشت بیماری در آنها وجود دارد را ندارد

در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید
سوالات متداول

تماس با ما

 • تلفن : 02126659154
 • همراه : 09051207129
 • آدرس : تهران ، گيشا ، پيروزی غربی (عليالی) ، پلاك 77 ، طبقه 4