درمان بی خوابی با جدیدترین روش های روز دنیا

از تأثیرات مثبت، یک خواب با کیفیت هرچقدر هم که بگوییم باز هم کم گفته ایم؛ خواب انرژی شگفت انگیزی را برای ادامه زندگی در اختیار انسان می گذارد و کمبود آن، آسیب های زیادی را به بار می آورد. خواب بی کیفیت، انرژی و انگیزه را از انسان می گیرد و فعالیت های روزانه وی را با اختلالات جدی روبرو می کند. چرت زدن های نیم روزی و خواب آلودگی های طولانی مدت، از نشانه های بی خوابی شمرده می شوند. این مشکل مختص به سن یا جنس خاصی نیست و ممکن است همه را درگیر خود بکند. از کودکان و نوزادان گرفته تا بزرگسالان، به این مشکل دچار می شوند.

درمان بی خوابی

درمان بیخوابی

بی خوابی (Insomnia) یک اختلال شایع در هنگام تصمیم به خوابیدن و استراحت می باشد. در صورت وجود اختلال بی خوابی، باید بگوییم که به خواب رفتن، یک امر سخت و طاقت فرسا و گاهی غیر ممکن می شود.

با ابتلا به اختلال بی خوابی، گاهی ممکن است فرد، ساعت ها زودتر از موعد مقرر بیدار شود و دیگر نتواند بخوابد. و یا اینکه با این اختلال، ممکن است فرد بعد از بیدار شدن از خواب هنوز احساس خستگی را در بدن خود حس کند.

مقدار خواب کافی برای هر فرد متفاوت است. ولی بیش‌تر بزرگسالان به ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه نیازدارند.

گاهی می توانید با ایجاد کوچکترین تغییرات در سبک زندگی روزانه خود، بی خوابی های شبانه را از بین ببرید.


در کلینیک خواب اورا اسلیپ با دکتر فریبا معینی پور متخصص اختلالات خواب “عضو آکادمی و طب خواب اروپا و استاد دانشگاه اُمئو سوئد” کنار شما هستیم تا یک به یک اختلالات خواب را شناسایی کنیم و با با جدید ترین روش های روز دنیا بدون جراحی، درد و خون ریزی آنها را درمان کنیم.

پس از پایان درمان شما بدون داشتن عوارض جانبی خواب باکیفیت و راحتی خواهید داشت.

برای دریافت نوبت و مشاوره می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تمامی این اختلالات با روش های جدید و استاندارد جهانی قابل درمان است. در ادامه بی خوابی و درمان بی خوابی بیشتر برسی شده است


انواع بی‌ خوابی

بی‌خوابی مجموعه ای از اختلالات خواب می باشد که کم شدن کیفیت تا کمیت خواب را در خود دارد. اگر بخواهیم بی خوابی را دسته بندی کنیم، به طور معمول می توان سه نوع را برای آن نام برد:

 • 1. بی‌‌خوابی گذرا: علایم اختلال تا سه شب وجود داشته باشد
 • 2. بی‌خوابی حاد (بی خوابی کوتاه مدت) : علایم و نشانه‌های این نوع بی خوابی تا هفته‌ها نمایان می گردد.
 • 3. بی‌خوابی مزمن: تا ماه‌ها و حتی گاهی تا سال‌ها وجود دارد. مرکز ملی بهداشت بیان می کند که اکثر موارد مبتلا به بی‌خوابی مزمن، دارای مشکلات و بیماری‌های زمینه‌ای دیگر می باشند.
چگونه بی خوابی را درمان کنیم

چگونه بی خوابی را درمان کنیم

اگر در طول چند شب، خواب بی کیفیتی را تجربه می کنید، یقیناً دچار بی خوابی شده اید و باید به دنبال راه درمان آن بروید. خواب ناکافی ضررهای بیشماری را متوجه سلامت جسم و ذهن می کند. بی خوابی به دو نوع اپیزودیک و طولانی مدت تقسیم بندی می شود که برای هرکدام از آنها روش درمانی مشخصی پیشنهاد می شود.  

درمان بی خوابی اپیزودیک یا موقتی

بی خوابی اپیزودیک، زمانی رخ می دهد که از یک نقطه زمانی به نقطه زمانی دیگر با هواپیما سفر کنید و ساعت بدنتان از حالت طبیعی خارج شود.

 برای درمان این نوع بی خوابی باید به خودتان زمان بدهید و از روش های نور درمانی و تکنیک های رفتاری استفاده کنید تا ساعت بدنتان تنظیم شود و از دست بی خوابی خلاص شوید.

درمان بی خوابی شدید

این نوع بی خوابی در بیشتر موارد از یک اختلال خواب جدی حکایت می کند. برای درمان آن علاوه بر ریشه یابی مشکل، باید روش های درمانی تخصصی را دنبال کرد.

 چنانچه دلیل بی خوابی، پُرکاری تیروئید، مشکلات گوارشی و آسم باشد باید به پزشک معالج مراجعه شود.

درمان بی خوابی مزمن

این نوع بی خوابی، بیش از یک سال طول می کشد و حواس فرد را با اختلالات جدی روبرو می کند.

 برای درمان بی خوابی مزمن باید به پزشک مراجعه شود تا خواب فرد را مورد آزمایش قرار دهد و مشکل را بصورت ریشه ای حل کند.

درمان بی خوابی با دارو

اگر فرد به بی خوابی حاد یا مزمن مبتلا شده باشد باید با مشورت پزشک از داروهایی مثل دیازپام، اگزازپام، ملاتونین، لورازپام و فلورازپام استفاده کند.

علائم بی‌ خوابی

بی خوابی دارای علائم و نشانه هایی می باشد، که در ادامه تعدادی از آنها را بیان می کنیم:

• در حالت سختی به خواب رفتن در هنگام شب
• به تعداد زیاد بیدار شدن در طول شب
• بیدار شدن در صبح خیلی زود
• احساس بی حالی و کسلی بعد از بیدار شدن
• داشتن حالت خواب آلودگی و خستگی در طول روز
• زودرنجی، افسردگی و استرس
• عدم تمرکز حواس روی وظایف
• ضعیف شدن حافظه
• بالا رفتن سطح اشتباهات فردی و تصادف‌ها
• نگرانی مداوم در مورد خواب

جدیدترین درمان بی خوابی

در عصر امروزی، پزشکان علاوه بر درمان های دارویی، از شیوه های جدید و بروزی نیز استفاده می کنند و خواب بیمار را مورد مداوا قرار می دهند.

بیشتر بی خوابی ها ناشی از استرس و اضطراب است و این روش ها کمک می کند تا بیمار ذهنی آرام و به دور از دغدغه های منفی داشته باشد.

درمان بی خوابی با مدیتیشن

درمان بی خوابی با مدیتیشن

محققان در دهه 30 میلادی، تحقیقی را در مورد مدیتیشن انجام دادند و مشخص کردند که این تمرین تأثیرات مثبتی را بر روی درمان بی خوابی می گذارد.

بسیاری از کارشناسان، اضطراب و استرس را دلیل اصلی بی خوابی می دانند به همین جهت مدیتیشن را به عنوان یک راه درمانی موثر و بروز پیشنهاد می دهند.

افرادی که قبل از خوابیدن، به سراغ مدیتیشن می روند، خواب با کیفیتی را تجربه می کنند.

درمان شناختی رفتاری (CBT)

بسیاری از روانشناسان، درمان شناختی رفتاری (CBT) را به عنوان یک روش جدید و امروزی پیشنهاد می دهند.

در این شیوه، یک روانشناس، مسئولیت همراهی بیمار را بر عهده دارد.

راهنمایی های وی، طیف گسترده ای از عادات ناسالم بیمار را تحت تأثیر قرار می دهد و عادات سالم را جایگزین آنها می کند.

درمان بی خوابی؛ استرس و افسردگی

روانشناسان و متخصصان خواب، بی خوابی را یکی از نشانه های افسردگی می دانند. بی خوابی و افسردگی هر دو مسیرهای مشابهی در مغز دارند و ممکن است از یک اختلال در ریتم بدن حکایت کنند.

 به هر صورت، چه بی خوابی را نشانه افسردگی بدانیم یا هر دوی آنها را به اختلال در ریتم بدن ربط دهیم، باید به دنبال راه درمان بود.

 مراجعه به پزشک و استفاده از قرص های ضد افسردگی از روش های درمانی محسوب می شود که کارکرد مثبت خود را تا بحال نشان داده است.  

بی خوابی و استرس نیز رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. گاهی بی خوابی و فشار ذهنی حاصل از آن، به استرس منتهی می شود.

 برای دور کردن استرس از خودتان می توانید به یک موزیک آرامش بخش گوش دهید یا اینکه تمرین یوگا انجام دهید تا علاوه بر سلامتی جسمی، به ذهنتان نیز آرامش بدهد و استرس و تفکرات منفی را از آن دور کند.

عوامل و دلایلی بی‌ خوابی

درمان بیخوابی

در مورد بی خوابی باید گفت که ممکن است یک مشکل اولیه به حساب بیاید و یا اینکه مرتبط با بیماری های دیگر باشد. بی خوابی ها معمولاً در اثر استرس و وقایع زندگی و عادت‌های مختل کننده‌ خواب ایجاد می شوند.

شناخت و درمان عوامل زمینه‌ای و نهفته شاید سالها به طول بیانجامد، ولی باید گفت که می تواند مشکل بی خوابی را حل کند. عواملی و دلایلی که در ادامه بیان می کنیم می تواند بی خوابی را در فرد تقویت کند.

استرس

نگرانی‌های فرد در مورد مباحث شغلی، تحصیلی، مالی، خانوادگی و نگرانی در مورد وضعیت سلامتی، حالتی را برای ذهن در طول شب ایجاد می کند که همچنان فعال باشد، و در نهایت مانع خوابیدن می شود و آن را به یک کار سخت تبدیل می نماید. وقایع دردناکی همچون مرگ و یا بیماری یکی از اعضای خانواده، جدایی هم ممکن است سبب بی خوابی شود.

اختلال در چرخه خواب و بیداری

فعالیت‌های فرد در طول شبانه رور مانند یک ساعت داخلی برای بدن می باشد و چرخه خواب و بیداری را تنظیم می کند. وقتی که این ساعت درونی بدن دچار اختلال شود و ریتم منظم شبانه روزی از بین برود، بی خوابی رقم می خورد.

زمانی که مسافرت‌های طولانی بین دو نقطه با ساعات متفاوت رقم بخورد و یا کار کردن در شیفت‌های خیلی زود و یا دیر هنگام و عوض کردن مداوم شیفت‌های کاری صورت بگیرد، ریتم طبیعی بدن با بی نظمی دچار می شود و در نهایت منجر به بی خوابی می گردد.

عادات خواب نامناسب

داشتن عادات خواب نامناسب هم از عوامل بی خوابی می باشد. عادات بدی همچون داشتن برنامه‌ زمان بندی خواب نامنظم، چرت عصرانه، انجام فعالیت‌های تحریک کننده قبل از خواب، محیط خواب بدون آرامش، غذا خوردن، تلویزیون نگاه کردن، بازی کردن و سرگرم شدن با گوشی تلفن همراه قبل از به خواب رفتن، این توانایی را دارد که چرخه‌ی خواب را دچار اختلال کنند و بی خوابی را به فرد تحویل دهند.

دیر شام خوردن

اگر پیش از خوابیدن مقدار زیادی مصرف شود و در اصطلاح غذای سنگین بخوریم، دراز کشیدن کاری سخت و دشوار می شود. از در این حالت معمولا سوزش سر دل و بازگشت اسید معده به مری اتفاق می افتد، و سبب بیداری در طول شب می گردد.

اختلالات روانی

اختلالات اضطرابی مثل اختلال استرسی بعد از آسیب روانی (post-traumatic stress disorder) می تواند تا سبب اختلال در خواب شود. خیلی زود بیدار شدن شاید نشانه‌ی افسردگی فرد باشد. بی خوابی همراه با بیماری‌های روانی ایجاد می شود.

داروها

بعضی از داروهای ضد افسردگی، و همچنین داروهای کنترل کننده‌ فشار خون و آسم، این توانایی را دارند تا تاثیر مستقیمی بر نوع خواب بگذارند. مثلا داروهای مسکن، سرماخوردگی و آلرژی و همچنین داروهای کاهش وزن، دارای کافئین می باشند که ممکن است اختلال خواب را ایجاد کنند.

بیماری‌ها

دردهای مزمن، سرطان، دیابت، بیماری قلبی، آسم و بازگشت اسید معده به مری، تیروئید پرکار، پارکینسون و آلزایمر، سبب اختلال در خواب می شوند

درمان بی خوابی با طب سنتی و گیاهان دارویی

درمان بی خوابی با طب سنتی و گیاهان دارویی

بسیاری از کارشناسان در حوزه طب سنتی، تغییرات مزاجی را یکی از دلایل اصلی بی خوابی می دانند.

در این مورد، معده و دستگاه گوارش بسیار اهمیت دارد و هرگونه مشکلی در آن باعث بی خوابی و بروز اختلالات خواب می شود.

 خشکی، گرمی، سوء مزاج‌ های سوداوی و صفراوی و سردی مزاج مغز از جمله مهمترین تغییرات مزاجی محسوب می شوند که بی خوابی را به دنبال دارند.

 در ادامه می خواهیم بدانیم که کدام یک از گیاهان دارویی باعث رفع بی خوابی می شوند.

روغن چوب سدر

روغن چوب سدر به عنوان یک روش درمانی سنتی محسوب می شود که تأثیر مثبتی در درمان بی خوابی دارد.

چند قطره از این روغن را در فضای اتاق خواب خود، اسپری کنید یا اگر به اسپری حساسیت دارید، چند قطره از آن را درون آب بریزید و بعد از مخلوط شدن، مقداری از آن را بر روی پیشانی خود بمالید.

 این روغن شگفت انگیز اضطراب و استرس را کاهش می دهد و بر اثر آن ملاتونین در بدن آزاد می شود. با آزاد شدن ملاتونین، دیگر ساده تر به خواب می روید.

روغن بابونه رومی

این روغن خارق العاده تأثیر بسیار خوبی در خواب فرد می گذارد.

 با مصرف چند دوره از آن، آرامش ذهنی و جسمی را به خودتان هدیه دهید. چنانچه در هنگام خواب، درد های مزمن به سراغتان می آید و خواب را از چشمانتان می رباید، بهتر است تا این روغن را در لیست انتخاب های خودتان قرار دهید.

این روغن را می توانید با شامپو مخلوط کرده و از آن استفاده کنید؛ یا در دستگاه تهویه، چند قطره از آن را بریزید تا فضای اتاقتان را رایحه دلنشین آن فرا بگیرد.

 در آخر، می توانید آن را با کرم های خود مخلوط کنید و بصورت روزانه بر دست ها و صورت خود بمالید.

اختلالات مرتبط با خواب

آپنه خواب

آپنه خواب یا وقفه تنفسی در خواب (Sleep apnea) سبب می شود تا به صورت دوره‌ای در طول شب، تنفس با توقف مواجه شود، و به همین خاطر خواب مختل می گردد.

دیگر موردی که می تواند اختلال خواب را ایجاد کند، سندروم پای بی قرار اسیت که باعث ایجاد حسی ناخوشایند در پاها می شود و فرد به صورت غیر ارادی دائما پای خود را تکان می‌دهد، و خواب خود را دچار اختلال می نماید.

کافئین، نیکوتین و الکل

قهوه، چای، نوشابه‌ی گازدار و دیگر نوشیدنی‌های کافئین دار تحریک کننده می باشند. معمولا نوشیدن این مواد در ساعات آخر عصر و در هنگام غروب آفتاب سبب بیدار ماندن شما در طول شب می گردد.

بی‌خوابی و افزایش سن

درمان بیخوابی

هر مقدار که سن انسانها بالاتر می رود، اختلال بی خوابی هم شایع تر می گردد. افزایش سن ممکن است مشکلات زیر را برای شخص به همراه بیاورد:

تغییر الگوی خواب: بالا رفتن سن، سبب می شود تا خواب سبک‌تر گردد، و در نتیجه هر صدا و یا تغییری در محیط به راحتی فرد را با بیداری مواجه می کند. با افزایش سن ممکن است که انسان در هنگام غروب احساس خواب آلودگی پیدا کند و در همین اثر زود خوابیدن، صبح خیلی زود از خواب بیدار شود.

تغییر در مقدار فعالیت روزانه: افراد مسن از نظر فیزیکی فعالیات کمتری دارند و همین باعث اختلال در خواب شبانه می شود. با کم بودن فعالیت ها فرد تمایل پیدا می کند تا هنگام عصر، چرت عصرگاهی را تجربه کند. این استراحت عصرگاهی، خواب شب را با اختلال روبه رو می کند.

تغییر وضعیت سلامتی: دردهای ناشی از التهاب مفاصل و یا کمر درد و همچنین مشکلاتی همچون افسردگی و اضطراب، یقینا خواب را مختل می کنند. بیماری پروستات و مثانه، هم شخص را در حالتی قرار می دهد تا چند بار در طول شب به سرویس بهداشتی برود. در ضمن سندروم پای بی قرار و وقفه تنفسی در خواب هم در صورت بالا رفتن سن، شیوع بیشتری پیدا می کند.

 داروهای مصرفی زیادتر: مصرف دارو در افراد مسن به نسبت جوانان بیش‌تر می باشد. داروها هر کدام اثراتی دارند که می توانند الگوی خواب در افراد تحت تاثیر قرار دهند و با اختلالاتی مواجه کنند.

پیشگیری از بی‌ خوابی

ایجاد عادت‌های خوب در مورد خوابیدن، شما را در پیشگیری از بی خوابی و بالابردن کیفیت خواب کمک می نماید. عادتهایی مثل:

 • همیشه در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و همچنین در ساعت مشخصی هم تصمیم بگیرید از خواب بیدار شوید. سعی کنید این الگوی ثابت را حتی در روزهای تعطیل هم مراعات کنید.
 • در طول روز فعال باشید. فعالیت‌های روزانه‌ اگر منظم باشد کمک بزرگی به بهبود کیفیت خواب شبانه می کند..
 • داروهای مصرفی را به دقت تحت کنترل داشته باشید، برخی داروها در ایجاد بی خوابی نقش دارند.
 • چرت عصرانه را محدود کنید و یا اینکه بالکل حذف نمایید .
 • مصرف کافئین و الکل را متوقف کنید و از فراورده‌های نیکوتین دار استفاده نکنید.
 • قبل از خواب هیچگاه غذاها و نوشیدنی‌ها را در حجم بالایی مصرف نکنید.
 • محیط خواب خود را همراه با آرامش قرار دهید، و از آن اتاق برای کار کردن و فعالیت‌های غیر مرتبط بکارگیری نکنید.
 • دقایق قبل از خواب را هم مراقب باشید. حمام آب گرم، خواندن کتاب و یا گوش دادن به موزیک‌های آرام به کیفیت خواب شما کمک می کند.
  تشخیص بی‌ خوابی توسط پزشک متخصص

طبق وضعیت هر یک از افراد، تشخیص بی خوابی و جویا شدن علت آن با روشهایی صورت می گیرد. پزشک متخصص با اعمال شیوه هایی در جستجوی علت بی خوابی می گردد و وضعیت درمان شخص را معین می کند.

معاینه بالینی و فیزیکی

درمان بیخوابی

اگر علت بی خوابی فرد در وضعیتی ناشناخته قرار داشته باشد، پزشک برای بررسی بیماری‌های احتمالی بیمار را معاینه می کند. بیماری هایی که با بی خوابی ارتباط دارند. شاید برای بررسی عملکرد غده تیروئید و همچنین باقی عوامل مرتبط با بی خوابی از فرد آزمایش خون انجام شود.

بررسی عادت‌های خواب

پزشک جهت تکمیل تشخیص و اطلاع از الگوی خواب و بیداری بیمار، درخواست می کند تا فرد ساعت خواب و بیداری خود هر روز یادداشت کند. علاوه بر این پزشک سوالاتی را هم در رابطه با خواب از فرد می پرسد.

مطالعه‌ی الگوی خواب فرد

اگر علت بی خوابی ناشناس باشد، یا فرد علایمی داشته باشد که سایر اختلالات خواب مثل وقفه تنفسی در خواب یا سندروم پای بی قرار را نشان بدهد، لازم است تا فرد یک شب در مرکز تحقیقاتی خواب بماند تا آزمایش‌های لازم بر روی او صورت بگیرد، و فعالیت بدن در هنگام خواب به صورت کاملی تحت نظر قرار بگیرد. امواج مغزی، تنفس، ضربان قلب، حرکات چشم و حرکات بدن در طی خواب را در این مرکز مورد بررسی قرار می دهند.

درمان بیخوابی مزمن در زنان

بیخوابی به عنوان یک مشکل رایج در بین زنان نیز شناخته می شود.

علائم بیخوابی در بین زنان و مردان مشابه یکدیگر است. زنانی که به بی خوابی دچار شده اند، به سختی به خواب می روند و در زمان بیداری آنها نیز اختلال بوجود می آید؛ به گونه ای که پیش از موعد طبیعی از خواب بیدار می شوند.

 هنگامی که بی خوابی به سراغ زنان می آید، کارهای روزمره آنها را تحت و الشعاع خود قرار می دهد و چنانچه شاغل باشند، خواب آلودگی و بی حالی در طول روز برایشان درد سر ایجاد می کند.

 برای درمان بیخوابی زنان، بایستی در ابتدا، علت اصلی ایجاد آن را شناسایی کرد و بعد از آن به سراغ درمان رفت.

علت بی خوابی زنان

علت اولیه بیخوابی در زنان، مشابه مردان است؛ ولی نوع ثانویه بیخوابی دلایل دیگری دارد که به سراغ زنان می آید.

علت اولیه بیخوابی در زنان

انسداد تنفسی، سندرم پای بیقرار، درد های عضلانی، اختلالات تیروئید و افسردگی دلایل اولیه بیخوابی در زنان محسوب می شود و مشابه مردان است.

علت ثانویه بیخوابی در زنان

برای درمان بیخوابی در زنان باید به دنبال شناسایی علل ثانویه این اختلال رفت.

 متخصصان تغییرات هورمونی، سندرم قبل از قاعدگی (PMS) و ایجاد شیر در بدن زنان را از دلایل ثانویه بیخوابی در بدن آنان می دانند.

تغییرات هورمونی زنان

تغییرات هورمونی، علت ثانویه بیخوابی در میان زنان است که زندگی آنها را دستخوش تغییر می کند.

زنان وقتی وارد دوره عادت ماهیانه و پریودی می شوند، تغییرات هورمونی نیز در بدنشان شروع می شود.

 این تغییرات کاملاً طبیعی است و جای نگرانی ندارد، ولی چنانچه بیخوابی بیش از حد طول بکشد که امور روزمره آنا را تحت الشعاع خود قرار دهد.

 در آنصورت حتماً باید از یک متخصص زنان یا متخصص اختلالات خواب کمک بگیرند.

سندرم قبل از قاعدگی (PMS)

میزان بی خوابی در میان زنان را می توان به بیماری سندرم قبل از قاعدگی (PMS) نیز ربط داد.

بانوانی که به این بیماری دچار هستند از بیخوابی رنج می برند. این بانوان با تغییرات دمای بدن، حالت تهوع و تکرار ادرار دچار می شوند.

ایجاد شیر در بدن

ایجاد شیر در بدن بانوان، باعث بروز بیخوابی در میان آنان می شود.

 بانوانی که مادر شده اند، باید در ساعات مشخصی از شب از خواب برخیزند و به نوزاد خود شیر بدهند؛ ممکن است در طول یک شب چندین مرتبه از خواب بیدار شوند و به فرزند خود رسیدگی کنند، که همین امر باعث بهم خوردن خواب آنها می شود و بیخوابی را به بار می آورد.

از طرفی، ایجاد شیر در بدن باعث بزرگ شدن سایز سینه ها در بانوان می شود و ممکن است در آن ناحیه درد ایجاد کند؛ معمولاً این درد در هنگام شب و موقع خواب به سراغ آنها می آید و مزاحم خواب آنها می شود.

درمان بی خوابی کودکان و نوزادان

درمان بی خوابی کودکان و نوزادان

خواب یک نیاز اساسی و ضروری برای کودکان و نوزادان شمرده می شود. مغز آنها برای رشد کردن به خواب کافی احتیاج دارد.

 کودک با مالیدن چشمان خود یا خمیازه کشیدن، به شما اعلام می کند که به خواب احتیاج دارد.

 خواب ناکافی مشکلات بیشماری را برای کودک به بار می آورد و سیستم ایمنی، رشد، رفتار و احساسات کودک را تحت الشعاع خود قرار می دهد.

 چند راهکار درمانی مناسب برای درمان بی خوابی آنها وجود دارد :

 • ساعت غذا خوردن و خواب کوک را تنظیم کنید.
 • آماده سازی فضای خواب کودک با تاب و سایر اسباب بازی ها
 • در طول روز با کودک بازی کنید تا از این طریق انرژی او تخلیه شود

درمان بیخوابی در بارداری

بانوان باردار در طول دوره بارداری خود به بیخوابی دچار می شوند؛ بدن بانوان در سه ماهه اول بارداری، هورمون پروژسترون را به مقدار زیادی ترشح می کند که همین امر باعث بیخوابی در میان آنها می شود.

 این بانوان به خواب آلودگی در طول روز دچار می شوند و تمایل دارند تا چرت بزنند.

متخصصان با توجه به شرایط مادر و جنین، شیوه های غیردارویی و دارویی را پیشنهاد می دهند.

درمان بی خوابی ناشی از ترک اعتیاد

بیخوابی بعد از ترک اعتیاد، یکی از شایع ترین اختلالاتی است که افراد به آن دچار می شوند.

بیشتر مبتلایان، به مصرف قرص های خواب آور روی می آورند که استفاده بیش از حد آن می تواند باعث وابستگی به آن شود و در دراز مدت اعتیاد جدیدی را ایجاد کند. متخصصان، چند روش درمانی را برای این نوع بی خوابی پیشنهاد می دهند.

بهبود ریتم خواب

بدن خود را عادت دهید تا در یک ساعت مشخصی از شب به خواب برود.

 شب نشینی ها و بیدار ماندن در شب را به کلی فراموش کنید تا بدنتان به تدریج ریتم طبیعی پیدا کند.

تنظیم ساعت بیولوژیک بدن

بعد از ترک اعتیاد، بدن خود به خود دچار بی خوابی و کسلی می شود و در طول روز تمایل دارد تا استراحت کند. مبتلایان برای درمان بی خوابی خود، بهتر است تا چند دقیقه در روز در معرض نور خورشید قرار بگیرند.

 این روش کمک می کند تا بر بی خوابی و خواب آلودگی در طول روز غلبه کرده و ساعت بیولوژیک بدن خود را تنظیم کنند.

استفاده از روش های طبیعی برای درمان طبیعی

برای غلبه بر بی خوابی، استفاده از گیاهان دارویی بشدت توصیه می شود. این گیاهان علاوه بر اینکه باعث سم زدایی در بدن می شوند، همچنین موجب می گردند تا خواب به شکل طبیعی خود بازگردد.

 دمنوش بابونه، سنبل الطیب و استفاده از مواد غذایی حاوی ملاتونین توصیه می شود.

برای درمان بی خوابی به کدام دکتر مراجعه کنیم

برای درمان بی خوابی به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

خواب اهمیت زیادی در زندگی و سلامت انسان دارد و باید به آن توجه کرد.اگر دچار اختلال خواب شده اید، بهتر است تا به یک متخصص اختلالات خواب با تجربه مراجعه کنید.

آپنه خواب، اختلالات تیروئید، سندرم پای بیقرار و سایر اختلالات باعث بروز بی خوابی در فرد می شود و پزشک معالج قادر است تا هریک از این اختلالات را شناسایی کرده و راه درمانی مناسبی را برای آن تجویز کند.

چه سوالاتی را باید به پزشک خود توضیح دهید

ممکن است پزشک چندین سوال از شما بپرسد ، مانند موارد زیر.

درباره بی خوابی شما :

 • هر چند وقت یکبار با خوابیدن مشکل دارید و بی خوابی از کی شروع شد؟
 • چقدر طول می کشد تا به خواب بروید؟
 • آیا خروپف می کنید یا با حس خفه شدن از خواب بیدار می شوید؟
 • چقدر شب ها بیدار می شوید و چقدر طول می کشد تا دوباره بخوابید؟
 • وقتی نمی توانید بخوابید چیکار می کنید؟
 • برای بهبود خواب خود چه تلاش کرده اید؟

درباره روز شما :

 • آیا هنگام بیدار شدن احساس سرزندگی می کنید یا در طول روز خسته هستید؟
 • آیا در طول روز چرت می زنید؟
 • معمولاً عصرها چه می خورید و می نوشید؟

درباره روال قبل از خواب:

 • روال خواب شما چطور است ؟
 • آیا در حال حاضر قبل از خواب دارو یا قرص خواب آور مصرف می کنید؟
 • چه ساعتی می خوابید و از خواب بیدار می شوید؟ آیا این در آخر هفته ها متفاوت است؟
 • چند ساعت در شب می خوابید؟

درباره سایر مواردی که ممکن است بر خواب شما تأثیر بگذارد:

 • آیا اخیراً اتفاقات استرس زایی را تجربه کرده اید؟
 • آیا از دخانیات استفاده می کنید یا الکل می نوشید؟
 • آیا اعضای خانواده شما با مشکل خواب روبرو هستند؟
 • به طور منظم چه داروهایی مصرف می کنید؟

نتیجه گیری

بی خوابی یک اختلال آزار دهنده محسوب می شود که بعضی اوقات به سراغ انسان می آید. بی خوابی همیشه خطرناک و آسیب زا نیست؛ بیشتر وقت ها باید به بدن زمان داد تا بر این مشکل غلبه کند.

اما اگر بی خوابی بیشتر شود باید آن جدی گرفت و به دنبال راه درمان آن رفت.

اگر دچار مشکلات و اختلالات خواب می باشید، بهتر است با حضور نزد پزشک متخصص خواب، مشاوره لازم را جهت درمان دریافت کنید. دکتر فریبا معینی پور متخصص بی خوابی در تهران می باشد.

شما با مراجعه به کلینیک خواب اورا اسلیپ می توانید نسبت به درمان اختلالات خواب خود مانند : درمان خروپف، درمان آپنه خواب اقدام کنید و برای همیشه با این معضل خداحافظی کنید. در این مرکز از دیوایس دهانی استفاده می شود که روشی بدون درد و جراحی است.

سوالات متداول در درمان بی خوابی

مقدار خواب طبیعی برای انسان چقدر است؟

برای جوانان و بزرگسالان 7 تا 8 ساعت خواب شبانه کافی است ولی کودکان و نوزادان به خواب بیشتری احتیاج دارند.

جدید ترین راه درمان بی خوابی چیست؟

مدیتیشن و درمان شناختی رفتاری(CBT) به عنوان جدید ترین روش درمانی بی خوابی شناخته می شوند.

آیا با طب سنتی می توان بی خوابی را درمان کرد؟

بله روغن بابونه رومی و روغن چوب سدر کمک زیادی به درمان بی خوابی می کند.

در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید
سوالات متداول
برای بی خوابی چه دارویی بهتر است ؟
برخی از داروهای تجویزی که برای درمان بی خوابی تأیید شده اند ولی باید دکتر براساس سبک زندگی و اطلاعات شما این دارو هارا برای شما تجویز کند تا بهترین نتیجه را بگیرید .
چند نوع بی خوابی وجود دارد ؟
سه نوع بی خوابی بی خوابی حاد ، گذرا و مزمن است. بی خوابی به عنوان مشکل مکرر در شروع ، نگهداری ، تثبیت یا کیفیت خواب است که علیرغم زمان و فرصت کافی برای خواب رخ می دهد و منجر به نوعی اختلال در روز می شود.
بی خوابی چقدر طول می کشد ؟
اگر درمان نشود ممکن است ماه ها همراه شما باشد با درمان و تغییر سبک زندگی ممکن است زود این مشکل برطرف گردد .