معرفی دمنوش خواب آور گیاهی

معرفی دمنوش خواب آور گیاهی

خواب یکی از نیازهای اساسی بشر است. ما همانقدر که به آب و غذا نیاز داریم به خواب نیز نیازمندیم. دلیل این امر نیاز مغز ما به استراحت برای ترمیم بافت های آسیب دیده است. با خوابیدن درست و کامل، ریکاوری و بازیابی انرژی در بدن صورت می گیرد و می توان با تمرکز کامل به ادامه کارها پرداخت. خواب شب به دلیل سکوت و نور کم از ارزش بیشتری برخودار است. حال 30 درصد افراد از خواب کامل و مفید بی بهره اند.

دلیل این امر مشکلاتی نظیر کار زیاد، مصرف مواد مخدر، استرس بالای کار، دغدغه های فکری و غیره است که تاثیر مستقیم با بی خوابی فرد دارد. برای درمان بی خوابی عده ای به سراغ پزشک و دارو می روند و عده ای دیگر از روش های طبیعی استفاده می کنند. از روش های طبیعی برای خوابیدن می توان به دمنوش های گیاهی اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم با معرفی دمنوش خواب آور گیاهی به عنوان روشی طبیعی برای درمان بی خوابی، به مضرات کم خوابیدن و مشکلات آن نیز اشاره کنیم.

 

کم خوابیدن یا بی خوابی چیست؟

بی خوابی حالتی است که فرد، در طول شبانه روز کمتر از حد متعارف می خوابد یا این که اصلا نمی خوابد. در بی خوابی یا کم خوابیدن فرد در طول شب چندین بار از خواب می پرد و بعد چند ساعت بیدار است یا این که تا نصفه شب بیدار است. البته برخی بخاطر کار شبانه، روزها می خوابند که خوابشان کامل می شود اما عده ای در طول روز مشغول کار هستند و در شب نیز نمی خوابند.

مشکل بی خوابی از عواملی نظیر استرس در فضای کاری، حجم بالای کارها، اتفاقات غم انگیز و هیجانات ناگهانی، مصرف کافئین و مواد مخدر، مشغولیت های فکری و نور زیاد ایجاد می شود. گاهی نیز به دلیل اختلالاتی در بدن، بی خوابی به سراغ انسان می آید. مثلا مشکل گوارشی، یائسگی در زنان، اختلالات روانی و جسمی، سندروم عضو بی قرار یا حتی تیروئید پرکار از عواملی است که انسان را بی خواب می کند.

بی خوابی یا موقتی است یا بصورت مستمر در فرد دیده می شود. بی خوابی موقتی بخاطر مصرف دارو یا مسافرت جای نگرانی ندارد اما بی خوابی بخاطر مشکل اساسی در بدن باید درمان شود. به همین خاطر افرادی که دچار بی خوابی می شوند و بصورت مستمر گرفتار آن هستند باید عوارض بی خوابی را بدانند.

 

دمنوش گیاهی چیست

دمنوش نوعی نوشیدنی است که از گیاه تهیه می شود. در واقع با استفاده از گل یا ساقه، برگ یا ریشه یک گیاه و جوشاندن آن دمنوش تهیه می گردد. هر گیاهی برای دمنوش مناسب نیست و فقط گیاهان خاصی که خاصیت دارویی دارند جهت دمنوش استفاده می شوند. مرسوم ترین روش تهیه دمنوش جوشاندن آن است که باعث می شود تا بخشی از طعم یا عصاره گیاه در آب حل شود و خاصیت درمانی دارد.

تفاوت دمنوش و جوشانده در این است که دمنوش با بخار و حرارت کم به مدت خیلی کم بدست می آید. حال آن که برخی گیاهان باید با آب جوشانده شوند تا قابل استفاده باشند. جوشیدن دمنوش در مواردی بخاطر خارج شدن یک سری عناصر بیشتر برخی گیاهان توصیه نمی شود. چای هم نوعی دمنوش است که از برگ گیاه کاملیا تهیه می شود و باید دم شود.

 

دمنوش گیاهی خواب آور

حال که با دمنوش گیاهی آشنا شدید، باید بدانید که برخی از دمنوش ها خاصیت خواب آوری دارند. برخی پزشکان دمنوش های گیاهی خواب آور را برای کسانی که بی خوابی مزمن دارند، تجویز می کنند. پزشکان طب اسلامی نیز در زمینه دمنوش ها و تاثیر آن مطالب زیادی بیان کرده اند و این روش را سالم ترین و طبیعی ترین روش درمان بی خوابی می دانند. برای آن که با این دمنوش ها آشنا شوید، در زیر تعدادی از این دمنوش ها را معرفی کرده ایم:

 

دمنوش گیاه اسطوخودوس

گیاه اسطوخودوس شبیه به سنبله است و بصورت بوته ای می روید. این گیاه دارای گلی با شکل بیضی و دُرمایه های بنفش می باشد. دمنوش این گیاه به کاهش اضطراب و استرس کمک می کند. این گیاه همچنین تقویت کننده سیستم قلب و عروق بدن، تنظیم کننده ضربان قلب، کاهش دهنده سردرد و سرگیجه، رفع کننده مشکلات کبدی و مجاری ادراری است. برای مشکل بی خوابی گیاه اسطوخودوس توصیه می شود زیرا به شدت آرامش بخش بوده و خواب فرد را تسهیل می کند.

 

دمنوش گیاه بابونه

گیاه بابونه به عنوان اثر بخش ترین کاهش استرس شناخته می شود. این گیاه با شکل گلی شبیه گل آفتابگردان و رنگ سفید می باشد که خاصیت دارویی دارد. تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش عفونت های حاصل از سرماخوردگی، رفع گرفتگی عضلانی و گرفتگی های دوران قاعدگی زنان، تسکین درد شکم، درمان روماتیسم و کاهش سردرد و سرگیجه از خواص درمانی این دمنوش است. برای تسهیل خواب و آرامش داشتن، دمنوش بابونه توصیه می شود که به استراحت مغز کمک می کند.

 

دمنوش گیاه سنبل الطیب

از گیاهانی که برای بی خوابی توسط طب اسلامی تجویز می شود و بسیار موثر و بی خطر است، گیاه علف گربه یا سنبل الطیب است. این گیاه به شدت کیفیت خواب را بهبود می بخشد و بی خوابی را کاهش می دهد. ماده لیارین موجود در گیاه سنبل الطیب باعث می شود تا سیستم عصبی مهار شده و فشار خون کاهش یابد. همچنین این گیاه به دردهای دوران قاعدگی زنان کمک می کند. خاصیت آرام بخشی دمنوش سنبل الطیب این معجون را به یکی از گزینه های درمان بی خوابی تبدیل کرده است.

 

سایر دمنوش های گیاهی خواب آور

از میان دمنوش های زیادی که برای درمان بی خوابی پیشنهاد می شود، سه مورد بالا بهترین کارایی را دارند. با این حال دمنوش گیلاس زمستانی، دمنوش نعناع فلفلی نیز پیشنهاد شده است. گاهی نیز به جای دمنوش از نوشیدنی های دیگری همچون شیر بادام، آب نارگیل، آب گریپ فروت یا ترکیب اسموتی موز و بادام برای درمان بی خوابی استفاده می کنند که به دلیل آرامش بخش بودن مفید است.

 

عوارض بی خوابی

بی خوابی در بدن تاثیرات زیادی دارد. یکی از مهم ترین تاثیرات آن برهم زدن اکوسیستم بدن است و باعث اختلالات جدی در آن می شود. بی خوابی می تواند به اضافه وزن و دیابت منجر شود. در موارد حاد تر بی خوابی، بیماری های قلبی و عروقی و حتی سرطان بروز می کند. همچنین باعث چین و چروک در پوست می شود. از دیگر تاثیرات آن عدم تمرکز فرد در طول روز می شود و طول درمان بیماری هایی که نیاز به استراحت دارند را افزایش می دهد.

شاید انسان با خوردن بعضی غذاها و نوشیدنی ها خواب خود را کاهش دهد اما این کار بصورت موقت باید انجام بگیرد و در دراز مدت صدمات جبران ناپذیری به بدن وارد می کند. خوردن قهوه، غذاهای چرب، الکل یا غذاهای قندی برای کاهش خواب در دراز مدت سبب چاقی و بیماری های قلبی و عروقی می گردد. به همین خاطر برای کنترل بی خوابی از مصرف مداوم این موارد باید دست کشید و به روش های درمان بی خوابی متوسل شد.

 

روش های درمان بی خوابی

برای آن که بی خوابی درمان شود، روش های متعددی وجود دارد که با توجه به شدت بی خوابی می توان به آنها مراجعه کرد. مثلا اگر بی خوابی بر اثر بیماری گوارشی باشد باید به پزشک مراجعه کرد. اگر بی خوابی بر اثر استرس و اضطراب ناشی از مشغله های ذهنی باشد باید این مشکلات را کاهش داد. کنترل کردن عوامل ایجاد بی خوابی نقش مهمی در افزایش خواب انسان دارد.

 

نتیجه گیری

خواب عنصری حیاتی برای بدن است و مغز به آن، برای ریکاوری و رفرش نیازمند می باشد. بی خوابی می تواند سیستم بدن را دچار مشکل کند و در مواردی حتی از کار بیندازد. به همین خاطر اگر بی خوابی مزمن دارید حتما به پزشک مراجعه کنید. در موارد خفیف می توان با روش های درمان خانگی مثل دمنوش های خواب آور به مقدار ساعات خواب افزود اما در موارد شدید حتما باید درمان شوید. در کلینک خواب اورا اسلیپ، پزشکان متخصص در حوزه خواب می توانند با بررسی میزان خواب شما، بهترین روش های درمان بی خوابی را ارائه دهند.

 

سوالات متداول

 

آیا بی خوابی روی سیستم ایمنی بدن تاثیر دارد؟

بله. بی خوابی به دلیل اختلال در فعالیت مغز، موجب ایجاد ناهماهنگی در بدن شده که به سیستم ایمنی آسیب می زند. هوشیاری با کاهش خواب شبانه، کاهش می یابد و تمرکز فرد گرفته می شود. این اتفاق اگر به مرور تکرار شود فرد را از حالت عادی خارج کرده و به بخش های مختلف بدن آسیب می رساند.

 

آیا دمنوش ها تاثیری در درمان بی خوابی دارند؟

می توان گفت دمنوش ها خاصیت آرامش بخش بودن به انسان می دهند. کاهش استرس و اضطراب از مواردی است که توسط دمنوش ها در بدن ایجاد می شود. حال این را در نظر بگیرید که ما زمانی به خوب می رویم که آرام باشیم. این آرامش می تواند ما را برای یک خواب خوب آماده کند. کیفیت خواب ما به مقدار آرامش ما وابسته است و هر چه کمتر دغدغه داشته باشیم، مطمئنا راحت تر می خوابیم.

 

بهترین دمنوش برای درمان بی خوابی کدام است؟

بهترین دمنوش برای خواب بیشتر، از میان سه دمنوش معرفی شده گیاه بابونه است. این دمنوش در همه جا در دسترس است و می توان از عطاری ها تهیه کرد. به علاوه دمنوش بابونه خاصیت میکروب زدایی دارد و به بدن آرامش بیشتری می دهد.

 

مقالات بیشتر : 

تاثیر سنبل الطیب بر بی خوابی؛ خواص درمانی و عوارض