خواب زیاد نشانه چیست؛ علل و مقدار خواب کافی

خواب زیاد

خواب زیاد نشانه چیست؟

معمولا هنگامی که بحث اختلالات خواب مطرح می شود، بیشتر موضوع بی خوابی به عنوان یکی از اختلالات شایع در مورد خواب بیان می گردد، اما خوب است بدانید که بسیاری از افراد، با مشکل پرخوابی رو به رو هستند، و با مراجعه به پزشک متخصص، به دنبال پیدا کردن علت خواب زیاد در خود می باشند. برخورداری از خواب کافی، عامل بسیار مهمی در سلامتی انسان می باشد، که باید به طور جدی مورد توجه قرار بگیرد. خواب زیاد دلایل گوناگونی می تواند داشته باشد، که سبک زندگی نامناسب، برخی بیماری‌های جسمی نظیر کم خونی و مشکلات روحی روانی متعدد، نمونه ای از آنها می باشد. می دانید که دلیل هر کدام از دلایل پر خوابی، با عوارض و مشکلاتی همراه می باشند، و سلامت انسان را دچار آسیب می کنند.

پر خوابی و کم خوابی هر کدام یک اختلال خواب محسوب می شوند، باید با رعایت اصول و راهکارها، کیفیت خواب را افزایش داد. ما در این مقاله قصد داریم که دلایل خواب زیاد را مورد بررسی قرار دهیم.

 

مقدار خواب کافی

از عوامل مهمی که سلامت انسان در گروه آن می باشد، خواب شبانه کافی است. عدم خواب کافی، سبب بروز بیماری ها و مشکلات مختلفی در بدن انسان می شود. اما در پاسخ به این سوال که دقیقا چند ساعت خواب برای بدن نیاز است و کمک به سلامت آن می کند؟ باید بگوییم که میزان خواب کافی بر اساس ویژگی های بدنی و سن و سال افراد متفاوت می باشد. محققان و پزشکان به طور کلی می گویند که بزرگسالان به 6 الی 8 ساعت خواب در طول شبانه روز نیازمند می باشند، همانگونه که بی خوابی سبب بروز مشکلات می گردد، پرخوابی هم این توانایی را دارد تا سلامت بدن را به خطر بیندازد. لازم است که تحت نظر یک پزشک، علت خواب زیاد در افراد مورد بررسی قرار بگیرد، تا از این طریق بتوان از بروز مشکلات جدی تر، جلوگیری نمود.

 

مقدار خواب در رده های سنی گوناگون

خواب زیاد نشانه چیست

همانطور که می دانید، مقدار خواب در رده های سنی مختلف، متغیر است. در ادامه میزان خواب در رده های سنی مختلف را برایتان بیان می کنیم:

1. نوزادان تازه بدنیا آمده : 14 الی 17 ساعت

2.نوزادان بزرگ تر: 12 الی 25 ساعت

3.کودکان نوپا : 11 الی 14 ساعت

4.کودکان 5 تا 6 سال : 10 الی 13 ساعت

5.کودکان مدرسه ای : 9 الی 11 ساعت

6.نوجوانان : 8 الی 10 ساعت

7. بزرگسالان : 7 الی 9 ساعت

8.افراد مسن : 7 الی 8 ساعت

 

علل خواب زیاد

اگر بخواهیم در مورد علت خواب زیاد مطالبی را بیان کنیم، باید بگوییم که عوامل جسمانی و روانی متعددی، سبب بروز خواب زیاد می گردد. ما در ادامه مقاله، مهم ترین دلایلی که سبب خواب زیاد می شوند را بیان می کنیم، با ما همراه باشید.

 

عفونت‌ ها:

در مورد عفونت‌ ها بگوییم که دارای علايم ظاهری بسياری می باشند، اما در مواقعی شاید عفونتی در بدن در حال توسعه باشد، بدون اینکه فرد متوجه گردد، و یا پزشک تشخيص دهد. به طور مثال در بيماري های سيستم ايمني، عفونت احتمال دارد که به شکل خستگي شديد در بدن بروز پیدا کند.

 

کم ‌خوني

در سیستم حیاتی بدن، کار گلبول‌ های قرمز رساندن اکسيژن از ريه‌ ها به ديگر ارگان ‌ها می باشد، حالا اگر فردی دچار کمبود گلبول قرمز باشد، يا اختلالی در عملکرد گلبول‌ های قرمز بروز پیدا کند، کم ‌خونی نمایان می گردد، و در نهایت فرد به قدری احساس خستگی می نماید که حتی از انجام کارهای معمول روزمره هم باز می ماند، و نیاز به خواب پیدا می کند.

 

بیماری‌

مطالعات بیان می دارد، افرادی که ساعات زیادی در طول روز را در خواب بسر می برند، احتمال دارد به بیماری‌های قلبی و عروقی مبتلا باشند، و اینکه دیابت سبب پرخوابی آنها شده است. در اینصورت خطر مرگ در آنها به مراتب بیشتر می باشد. در ضمن برخورداری از افسردگی و شرایط نامساعد اجتماعی و اقتصادی، ارتباط مستقیمی با خوابیدن بیش از حد متعارف دارد، و این توانایی را دارد تا اثرات منفی را بر سلامت جسم و روح وارد کند.

مثلا افرادی که دارای شرایط مالی ضعیفی می باشند، طبیعتا کمتر به مراکز درمانی رجوع می کنند، همین امر آنها را در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها از قبیل مشکلات قلبی قرار می دهد، که در نهایت با خواب زیاد در آنها نمایان می شود. از دلایل عمده پرخوابی، وارد نشدن به مرحله خواب عمیق می باشد، چنین افرادی از خواب آرام بی بهره می باشند. ممکن است این افراد، ساعات زیادی از شبانه روز را هم در خواب بسر ببرند، ولی عمیق نبودن خوابشان سبب می شود تا بعد از بیدار شدن همچنان احساس خستگی و کسالت را در خود داشته باشند.

 

خواب پریشی

خواب پریشی و یا همان وجود رفتارهای غیر طبیعی در زمان خواب می تواند سبب خواب زیاد در طول روز شود. راه رفتن در خواب، حرف زدن، کابوس‌های شبانه و … نمومنه هایی از خواب پریشی می باشند. تمام این موارد خواب خوب و کافی را از فرد می گیرد و در نهایت خستگی و خواب را در روز نصیب آن می کند.

 

کمبود ویتامین های گروه B

بدن نیازمند ویتامین های مختلفی می باشد که هر کدام دارای اثری می باشند، کمبود برخی از ویتامین ها، ضعف و بی‌ حالی جسمی را برای انسان به ارمغان می آورد، که ویتامین های گروه B به خصوص B2 و B6 و نیاسین از نمونه های آن می باشند. با کمبود ویتامین های گروه B، فرد دچار تحریک پذیری و عصبی شدن، ضعف و بی‌ حالی می گردد، و در نهایت با ضعف و بی حالی به خواب نیاز پیدا می کند.

 

کم کاری تیروئید

تیروئید مسئول کنترل فرآیندهای تبدیل سوخت به انرژی بدن می باشد. اگر غده تیروئید کم کار باشد، بدن انرژی کافی خود را دریافت نمی کند و همواره خسته می باشد، و دائما نیازمند خواب بیشتری جهت کسب انرژی می باشد.

 

وقفه تنفسی

وقفه تنفسی به صورتی می باشد که فرد در طول شب به طور مکرر با کاهش اکسیژن، و از خواب بیدار می شود. بیدار شدن های متعدد سبب می شود تا فرد به خوبی استراحت نکند، و انرژی بدن به طور کامل بازیابی نمی شود. وقفه‌های تنفسی و آپنه در خواب نوعی اختلال تنفسی می باشد، که سبب می شود معمولاً افراد مبتلا خواب راحت و عمیقی را تجربه نکنند، و در طول روز دائما کسل باشند، و احساس خستگی زیاد پس از خواب شبانه همچنان با آنان همراه باشد. با درمان آپنه خواب می توانید خواب راحتی را تجربه می کنید.

 

راهکارهایی برای رهایی از خواب زیاد

داشتن برنامه مشخص برای خواب

شما می توانید برای رهایی از مشکل خواب زیاد، یک برنامه ای را در نظر بگیرید و مطابق آن به عمل کنید. طبق برنامه باید در ساعت مشخصی بخوابید و در ساعت مشخصی هم بیدار شوید. سعی کنید که برنامه مشخص خود را در روزهای تعطیل هم مراعات کنید. با پایبند بودن به برنامه ریخته شده، بدن هم به مرور تنظیم می گردد و به این برنامه عادت می کند.

 

اجتناب از دستگاه های الکترونیکی

در مورد استفاده از وسایل الکترونیکی در هنگام خواب بدانید که نور صفحه نمایشگر کامپیوتر و موبایل، توانایی دارد تا ریتم خواب شما را تحت تاثیر قرار دهد، و مشاهده این نورها قبل از خوابیدن، سبب کاهش کیفیت خواب می گردد. پزشکان توصیه می کنند که چند ساعت قبل از خواب، وسایل الکترونیکی را رها کنید، و در هنگام خواب هم آن ها را در حالت خاموش بگذارید.

 

توجه به عادات روزانه

عادت های روزانه و سبک زندگی، تاثیر مستقیم و چشمگیری در کیفیت خواب دارد. جهت بهبود کیفیت خواب حتما از مصرف کافئین و الکل خودداری نمایید، و بیشتر سعی کنید در نوشیدنی ها از چای سبز و شیر گرم استفاده کنید. ورزش و فعالیت فیزیکی هم در طول روز احساس شادی و نشاط بیشتری را به شما می دهد، و سبب می شود تا خواب با کیفیت تری را تجربه کنید.

 

یوگا

شما می توانید با انجام یوگا، سلامت جسم و روان را برای خود رقم بزنید. این ورزش آرامش و زندگی شادتری را برایتان ایجاد می کند. همچنین یوگا کمک خوبی هم به نظم تنفسی شما می کند. در نهایت باید بگوییم که افزایش نشاط و انرژی بالا با افزایش سطح اکسیژن خون سبب تعدیل خواب شما می گردد و آن را بهبود می بخشد. شرایط محیطی مناسب، شرایط مناسب عامل مهم در بهبود کیفیت خواب می باشد. اتاق خواب باید، تاریک و بی سروصدا باشد، راحت و مناسب بودن تشک و بالشت هم نکته مهمی است که در کیفیت خواب موثر است. خوابیدن در کنار تلویزیون و موارد مشابه سبب کاهش کیفیت خواب می گردد و در نتیجه احساس خستگی و خواب آلودگی را در طول روز برای شما همراه دارد.

 

کلام آخر

مشکلات و اختلالات خواب اگر خیلی حاد و پیچیده نباشد، با راهکارهایی که بیان شد قابل حل است، اما در بسیاری از مواقع روش‌های خودیاری، مشکلات خواب خود از جمله پرخوابی را برطرف نمی کند، در این مواقع فرد نیاز به مراجعه به پزشک متخصص اختلالات خواب دارد. پزشک با در نظر گرفتن وضعیت روحی روانی فرد را ارزیابی می کند، و با توسط تکنیک‌های خاص، شما را از شر مشکل خواب زیاد دور می کند، تا خوابی منظم و متعادل داشته باشید و در طول روز حالت کسلی نداشته باشید.

در کلینیک خواب اورا اسلیپ با انجام تست های خواب مسکل خواب شما را تشخیص می دهیم و از ایتدای درمان تا انتهای درمان با دکتر فریبا معینی پور در کنارتان هستیم تا خواب با کیفیتی را تجربه کنید. با ما تماس بگیرید

 

مقالات بیشتر:

چگونه خواب خود را کم کنیم؟

خواب عمیق چیست؟