آیا خواب آلودگی نشانه کم خونی است؟

آیا خواب آلودگی نشانه کم خونی است؟

کم خونی یکی دلایل اصلی احساس خستگی شدید است که با کمبود آهن و اسیدفولیک همراه است. کمبود آهن در خون در نتیجه کم شدن یا کوچک شدن گلبول های قرمز در خون ایجاد می شود.

وقتی این مسئله اتفاق می افتد، اکسیژن و دی اکسید کربن به خوبی تبادل نمی شوند و این کاهش اکسیژن سبب می شود که سلول ها نتوانند عمل سوخت و ساز مواد قندی را به خوبی انجام دهند. همه این مسائل پشت سرهم می توانند سبب احساس بی حالی و خستگی و ضعف در فرد شوند. در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که آیا خواب آلودگی نشانه کم خونی است؟

آیا خواب آلودگی نشانه کم خونی است؟

کم خونی از علل احساس خستگی و خواب آلودگی است. کمبود آهن و اسیدفولیک از رایج ترین انواع کم خونی است. کمبود آهن خون باعث کاهش و کوچک شدن گلبول های قرمز خون می شود. در پی این اتفاق، اکسیژن و دی اکسید کربن به درستی تبدیل نمی شود.

پس وقتی سلول ها اکسیژن کافی نداشته باشند، نمی توانند سوخت و ساز مواد قندی را به خوبی انجام دهند و این کار باعث احساس بی حالی و ضعف در شخص مبتلا می شود.

کم خونی از علت های اصلی احساس خستگی در زنان است. خون ریزی شدید در دوران قاعدگی به فقر آهن و کم خونی منجر می شود. وجود سلول های قرمز خون به دلیل اینکه مسئول رساندن اکسیژن به تمامی بافت ها و اعضای بدن می باشد، به شدت ضروری و واجب است. اشخاص مبتلا به کم خونی باید برای جبران کمبود آهن خود، از غذاهای سرشار از آهن مانند گوشت قرمز، جگر، صدف، لوبیا و غلات غنی شده یا مکمل های آهن استفاده کنند.

دلایل احساس خستگی و خواب آلودگی

احساس خستگی و خواب آلودگی بیش از حد دلایل زیادی مثل افسردگی، بیماری های عفونی و قلبی، رژیم غذایی ناکافی، کم کاری تیروئید، حساسیت های غذایی و از همه مهمتر کمبود آهن خون دارد.

انرژی ای که در بدن پس از مصرف غذاها به وجود می آید، هم در احساس خستگی موثر است. وقتی بدن به علت عدم تغذیه مناسب یا فعالیت فیزیکی که با مقدار انرژی مصرفی تناسب ندارد، انرژی بدن کاهش می یابد و بدن فرد درگیر خستگی شدید می شود.

دلیل احساس خستگی در اشخاصی که به بیماری های عفونی مبتلا هستند، کاهش قند خون است. در این بیماری، فرد مبتلا باید از مواد قندی کمی استفاده کند. به همین خاطر، بدن برای تامین انرژی مورد نیازش، از چربی ها استفاده می نماید. چربی ها به دلیل کمبود قند خون ناقص می سوزند و به این خاطر موادی مثل اسید لاکتیک در بدن ترشح می شود که ترشح آن برای فرد خستگی به همراه دارد. کبد این ماده ترشح شده را از بدن حذف می کند و مشکل برطرف می شود.

یکی دیگر از دلایل احساس خستگی، تنگ بودن مجرای عروقی است. در این حالت، بدن نمی تواند اکسیژن، مواد قندی و خون رسانی را با سرعت مناسب انجام دهد در نتیجه انرژی مورد نیاز عضلات بدن به خوبی تامین نمی شود. پس فرد دچار خستگی می شود.

دلیل دیگر احساس خستگی، وجود ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدن است که موجب بر هم خوردن متابولیسم دستگاه های بدن می شود. این امر باعث افت انرژی و بروز خستگی خواهد شد.

راه های درمان کم خونی

مقدار مناسب آهن در خون باید بین 90 تا 100 میلی گرم باشد. مواد غذایی دارای آهن بالا عبارت اند از: جگر، گوشت قرمز به خصوص گوشت گوساله، تخم کدو، کشمش و خرما. همچنین فعالیت فیزیکی فرایند جذب آهن را تسریع می کند. اگر با وجود تغذیه درست باز هم به کمبود آهن مبتلا هستید، باید به پزشک مراجعه و تحت نظر آن از مکمل های آهن استفاده کنید.

نوعی پروتئین در بدن وجود دارد که وظیفه انتقال آهن در خون را به عهده دارد. اگر این پروتئین کار خود را به خوبی انجام ندهد، بدن به کمبود آهن دچار می شود.

البته لازم به ذکر است که افزایش میزان آهن در بدن باعث اختلال در عملکرد کبد می شود. بنابراین مصرف قرص آهن باید تحت نظر پزشک و همراه با آزمایش خون باشد. در غیر این صورت عوارض جبران ناپذیری را در بدن به ویژه در کبد به همراه خواهد داشت.

ورزش کردن موجب بالا رفتن سرعت گردش خون و در نتیجه جابجایی مواد قندی بیشتری به عضلات می شود. همچنین مواد زائد را از بدن دفع و چربی های اضافی را خارج می کند پس در درمان خستگی مفرط تاثیر بسزایی دارد. مصرف روزانه 8 لیوان آب و استراحت کافی باعث ترمیم بدن شده و مصرف میزان مناسب میوه ها و سبزیجات، املاح و مواد معدنی مورد نیاز بدن را تامین می کند.

علائم کم خونی در بدن

وقتی بدن با کمبود آهن مواجه می شود، اختلالاتی در ساخت هموگلوبین و اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن اتفاق می افتد. به این درجه از کم خونی “آنمی” گفته می شود. از مهم ترین علت های آنمی خونریزی شدید زنان در دوران قاعدگی و عدم دریافت آهن کافی از مواد غذایی مصرفی است. کم خونی مانند همه بیماری ها دارای علائمی است که ممکن است به راحتی در چهره و بدن هر فرد قابل شناسایی باشد.

رنگ پریدگی شدید : از واضح ترین علائم رنگ پریدگی شدید در صورت فرد مبتلا است. افرادی که درگیر کم خونی هستند، در نقاط مختلف بدنشان مانند صورت، لب ها، ناخن ها و حتی کف دست خود دچار رنگ پریدگی هستند. البته این رنگ پریدگی ممکن است به دلایل دیگری مانند کاهش فشار خون، گرسنگی، بی خوابی و بی حالی هم پیش بیاید و همیشه نشانه کم خونی نیست.

پس اول باید از علائم آن مطمئن شوید. قابل اطمینان ترین راه آزمایش خون است. علت اینکه در چهره افراد مبتلا به کم خونی رنگ پریدگی وجود دارد، این است که کاهش هموگلوبین در گلبول های قرمز باعث کم شدن تعداد رنگدانه های خون و در نتیجه کمرنگ شدن گلبول ها، اختلال در جریان طبیعی خون و در نتیحه رنگ پریدگی شخص خواهد شد.

پوست خشک و آسیب پذیر : از دیگر علائم کم خونی، خشک و آسیب دیده شدن پوست و موی افراد است. این مسئله هنگامی اتفاق می افتد که میزان اکسیژن در بافت پوست و موی شخص کم شده و آسیب می بیند. این افراد به ریزش مو هم دچار می شوند و ممکن است روی پوستشان تغییر رنگ یا آسیب هایی را هم مشاهده کنند.

تغییرات در ناخن ها : از دیگر نقاط بدن که در اثر کم خونی درگیر تغییراتی می شود، ناخن ها هستند. در افراد مبتلا به کم خونی، ناخن ها ضعیف و شکننده و حساس است که به راحتی می شکند و خم می شود. همچنین ناخن های این افراد بسیار نرم است و تغییر شکل و رنگ می دهد.

زخم و ترک در دهان : یکی دیگر از علائم کم خونی، التهاب، کم رنگ شدن و ورم به دلیل کمبود آهن است. در برخی موارد شدید، کم خونی باعث زخم و ترک در دهان می شود.

خستگی زودرس : م شدن میزان هموگلوبین در خون باعث کم شدن اکسیژن مورد نیاز بدن شده و منجر به خستگی زودرس و حس نفس تنگی حین انجام فعالیت های روزانه تان می شود. پس نفس تنگی حین ورزش، کار یا پیاده روی از علائم رایج کم خونی است.

اگر حتی بدون انجام دادن هرگونه فعالیت خاص بدنی احساس خستگی شدید می کنید، احتمالا مشکوک به آنمی هستید. همانطور که قبلا گفتیم، کمبود هموگلوبین باعث اختلال در اکسیژن رسانی می شود و در اثر همین کاهش اکسیژن بین بافت های بدن، احساس خستگی امری عادی و بدیهی است.

سردرد : از دیگر علائم کم خونی، سردرد شدید، سرگیجه گرفتن در حین بلند شدن و به اصطلاح سیاهی رفتن چشمان است. یکی از علائم واضح سردرد، مختل شدن سیستم اکسیژن رسانی و گشاد شدن عروق برای رساندن بهتر اکسیژن است. البته این مورد یکی از علائم کم خونی است و به تنهایی برای تشخیص کم خونی کافی نیست.

سندیرم پای بی قرار : از علائم سندروم پای بی قرار هم کم خونی است. افراد مبتلا به این سندروم، دچار گزگز شدن پا، بی حسی و سوزش در پاهایشان می شوند. بر طبق آزمایشات و تحقیق ها، افراد مبتلا به این سندروم به کم خونی شدید مبتلا هستند.

پرخوری : در افراد مبتلا به آنمی، پرخوری عصبی یا اشتهای شدید نیز گاها وجود دارد. این افراد به دلیل احساس ضعف شدید و کمبود اکسیژن خون ولع زیادی به غذا خوردن زیاد دارند. در صورت گرسنگی هم ممکن است دچار پرخاشگری و عصبانیت شوند. این مورد بیشتر در زنان باردار قابل مشاهده است.

تضعیف سیستم ایمنی بدن : اگر دست و پایتان همیشه و در همه فصول سرد است، می تواند از نشانه های کم خونی و کمبود آهن باشد. لازم به ذکر است که کم خونی باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شما نیز می شود که در این صورت بیش از پیش در معرض خطر ابتلا به عفونت های مختلف هستید.

تپش قلب : از دیگر علایم رایج این افراد تپش قلب است. وقتی مبتلا به کم خونی می شوید، قلب شما تلاش بیشتری برای رساندن اکسیژن مورد نیاز بافت ها می کند. این فعالیت زیاد قلب باعث تپش قلب، ضربان نامنظم و حتی حس استرس و اضطراب خواهد شد.

فراموشی : اگر سن پایینی دارید و در به خاطر سپاری مسائل و تمرکز دچار مشکل شده اید، احتمالا به کمبود خون و آهن دچار شده اید. کم خونی از علل مهم فراموشی است.

اگر هر کدام از علائم ذکر شده را در خود حس می کنید، مورد اطمینان ترین راه این است که هر چه زودتر به پزشک و متخصص اختلالان خواب مراجعه کرده و آزمایش خون بدهید تا از سلامت خود مطمئن شوید. لازم است بدانید که اکثر موارد بالا قابل پیشگیری و درمان هستند.

کلام آخر

برای پیدا کردن علت خستگی بیش از حد و خواب آلودگی، ابتدا باید علت آن را پیدا کرد تا تشخیص درست داده شود. این کار از هزینه ها و مراحل درمانی اضافی پیشگیری خواهد کرد. کم خونی یکی از دلایل خستگی و خواب آلودگی است. اگر کم خونی درمان نشود، عوارض جبران ناپذیری روی بدن و روان فرد به جا خواهد گذاشت. پس درمان کم خونی و درمان بی خوابی را مهم بدانید.

همچنین خواب آلودگی مداوم هم بر عملکرد روزانه شخص تاثیر منفی خواهد گذاشت. در مرکز درمان اختلالات خواب اورا اسلیپ پزشکان متخصص و دکتر فریبا معینی پور حضور دارند که با معاینه و بررسی، به شما در درمان خواب آلودگی و مشکلات خوابتان کمک زیادی می کنند. این کلینیک بهترین مرکز درمانی برای مشکلات خواب می باشد که در تهران واقع است.

شماره های تماس :

سوالات متداول

از دلایل احساس خستگی در زنان چیست؟

کم خونی از دلایل اصلی احساس خستگی در زنان است. خونریزی شدید در دوران قاعدگی باعث کمبود آهن می شود.

رایج ترین انواع کم خونی چه چیزهایی هستند؟

کمبود آهن و اسیدفولیک از رایج ترین انواع کم خونی هستند.

مقالات بیبشتر :

علت خواب زیاد در زنان چیست

خواب آلودگی و خستگی زیاد نشانه چیست؛ دلایل و درمان

خواب زیاد نشانه چیست