خروپف در خواب نشانه چیست

خروپف در خواب نشانه چیست

خروپف در خواب نشانه چیست

در تعریف خروپف می توانیم بگوییم که، صدایی آزار دهنده و گاهی بلند می باشد که طی فرآیندی در ساختار دهان و مسیر تنفسی انسان در هنگام خواب ایجاد می شود. خروپف مسئله ایست که در صورت حاد بودن باید درمان شود، و در صورت عدم درمان ممکن سبب بروز مشکلات دیگری شود. البته مبتلا به خروپف می باشد، می توانید با بکارگیری تکنیک هایی آن را از بین ببرید و یا اینکه به پزشک متخصص خروپف رجوع کنید و راه های درمان را جویا شوید.

 

علت خروپف چیست؟

خروپف، از ارتعاشات موجود در بافت های نرم دستگاه تنفسی فوقانی در موقع نفس کشیدن ناشی می گردد، و می تواند در هر بخشی از راه هوایی فوقانی، رقم بخورد. راه هوایی فوقانی شامل کام نرم که این بخشی از سقف دهان است، و در پشت دهان قرار دارد. و همچنین قسمت پشت زبان، که پشت گلو و لوزه ها را شامل می گردد، که دارای بافت های برجسته ای می باشند، و در هر دو طرف پشت گلو تعبیه شده اند، شامل زبان کوچک می باشد، که تحت عنوان گوشتی کوچک در وسط پشت گلو آویزان می باشد. عوامی زیادی مانند ضعیف بودن ماهیچه های زبان، مصرف الکل، بسته بودن راهای بینی ، افزایش چاقی و غیره می توانند، سبب ایجاد خروپف شوند، اما خوب است بدانید که تمام این علت ها قابل درمان می باشند.

 

دلیل اصلی خروپف چیست؟

نقص در بینی و سیستم تنفسی فرد، در مواقعی سبب بروزخروپف می گردد، ولی این موضوع تنها دلیل خروپف کردن نمی باشد، بلکه دلایل دیگری هم ممکن است سبب بروز خروپف شوند، دلایلی مثل:

• برخورداری از اضافه وزن، که در اینصورت چربی زیاد سبب وارد شدن فشار به گلو می گرددف و خروپف را رقم می زند.
• مصرف بیش از حد قرص های خواب آور، آرامش را به شما عطا می کند، اما سبب خروپف کردن هم می گردد.
• وجود مشکل و بیماری در پشت گلو، همچون برخورداری از کام نرم
• استفاده از دخانیات هم این توانایی را دارد تا تورم پشت گلو را ایجاد کند، و در نهایت سبب خروپف شود.

 

در مورد خروپف باید بگوییم که ممکن است در کودکان یا بزرگسالان بروز پیدا کند، اما طبق مشاهدات معمولا از شدت بیشتری در بین افراد 40 تا 60 ساله ها برخوردار است. در ضمن مردان بیشتر از زنان، به خروپف مبتلا هستند، و در کودکان هم غالبا به جهت بسته شدن راه تنفسی بینی در اثر سرماخوردگی، و یا به دلیل اینکه دارای لوزه ها و یا آدنوئید های بسیار بزرگ می باشند، خروپف نمایان می شود. افراد بزرگسال معمولا به جهت ضعف در پشت گلو یا اضافه وزن، به خروپف ابتلا پیدا می کنند.

 

می دانید که خروپف اگر در حالت شدیدی باشد، علاوه بر اینکه با صدای ناخوشایند، سبب اذیت اطرافیان می گردد، برای خود فرد نیز ممکن است خطرناک باشد. یک مطالعه‌ و پژوهشی از مغز و اعصاب نشان می دهد، افرادی که به طور شدید دچار خروپف هستند، و مبتلا به اختناق تنفسی در خواب می باشند، نسبت به آن‌هایی که دارای تنفس آسانی در خواب هستند، یک دهه زودتر با مشکلات حافظه و اندیشیدن مواجه می شوند.

 

کاملا واضح و روشن نشده که چطور خروپف شدید و مشکل تنفسی، افت شناختی را برای فرد ایجاد می کند، اما نویسندگان مطالعه عقیده دارند که تحقیق، خواب‌آلودگی روزانه را به مشکلات حافظه و اندیشیدن ارتباط داده است، و ممکن است اختلالات تنفسی با خواب به‌ طریقی سبب تسریع نگرانی‌های ذهنی مربوط به سن هم بشود.

اما باید بگوییم که نوعی درمان جدید به نام دیوایس دهانی وجود دارد که بر خلاف روش های مرسوم است و بدون درد وخون ریزی درمان خروپف است. برای تهیه این دستگاه با قیمت مناسب تنها کافیست تا با کارشناسان کلینیک خواب اورا اسلیپ تماس بگیرید.

اگر خروپف شدید دارید با پزشکتان مشورت کنید، بدلیل:

 

خطر سکته مغزی و حمله قلبی

خروپف در خواب نشانه چیست

طی تحقیقی از سیستم بهداشت هنری فورد در دترویت، که ارتباط بین خروپف شدید و خطر شریانی را بیان می کند، خروپف شدید را از مولفه های خطرناک و اصلی جهت سکته مغزی و حمله قلبی، نام می برد. اگرچه این احتمال می رود که آسیب شریانی، سبب خروپف گردد، ولی محققان بر این عقیده هستند که ممکن است به شکل دیگری نیز اجرا شود، و به طور مثال خروپف شدید در حقیقت این توانایی را دارد تا منجر به التهاب و آسیب به شریان‌ها گردد.

 

سرطان

تحقیق انجام شده در دانشگاه ویسکانسین بیانگر این مطلب است که، احتمال مرگ افراد مبتلا به اختناق تنفسی در خواب، تقریبا پنج برابر بیشتر از افراد دیگر می باشد، در ضمن باید بگوییم که شرایط اختناق، حالتی است که غالبا با خروپف شدید همراه می باشد. نویسندگان این مطالعه بیان می کنند که مشکلات تنفسی، تغییراتی در شریان‌ها و سلول‌های خونی را ایجاد می کند، و ممکن است سبب سرعت گرفتن رشد تومورها شود، علاوه بر این مشکلات تنفسی، فرصت بیشتری را به سلولهای سرطانی جهت انتشار می دهند.

 

مرض چاقی

مطالعه‌ای از دانشگاه شیکاگو بیان می کند که، نوع خروپف ممکن است سبب بروز اختلال خواب و همچنین افزایش وزن فرد شود. آنها می‌گویند، خواب نامناسب، سبب تحریک دو نوع هورمون لپتین و گرلین در بدن می شود، این دو هورمون به کنترل اشتها و میل به غذا کمک خوبی می‌کنند. در یک مطالعه‌ای دیگر هم بیان شده است که، خروپف شدید و زیاد معمولا به کیفیت نامناسب خواب ارتباط دارد، و با انواع مشکلات متابولیکی و چاقی مرتبط می باشد.

 

مشکلات فشار خون

می توان ادعا کرد که حدود ۷۰ ٪ از افراد دارای فشار خون، دارای نوع صعب العلاج اختناق در خواب هم می باشند. مطالعه‌ای از مجله‌ انجمن پزشکی امریکایی، خروپف شدید را یکی از رایج‌ترین نشانه‌های اختناق می داند، و همچنین بیان می دارد که خروپف می تواند نشانه‌ای از فشار خون بالا در فرد باشد.

 

مشکلات جنسی

مردان مسن‌تری که خروپف شدیدی دارند، احتمالا با مشکل نارضایتی جنسی هم دست و پنجه نرم می کنند. در مقایسه این افراد با کسانی که کمتر خروپف می‌کنند و یا اصلا خروپف نی‌کنند، باید بگوییم کسانی که شدیدا دچار خروپف هستند، به مقدار ۲.۳ بار بیشتر احتمال می رود که دچار نارضایتی جنسی باشند. محققان بر این عقیده هستند که خروپف بلند و شدید، هم خواب شما و هم خواب طرف مقابلتان را بهم می ریزد، و سبب انرژی پایین‌تر و لذت جنسی کمتر می گردد.

 

 

کلام آخر

در بحث از اختلالاتی که در خواب وجود دارد، می توان به خروپف هم تحت عنوان یک اختلال خواب اشاره کرد. خوب است بدانید که خروپف اگر در حالتی غیرطبیعی و شدیدی باشد، نشان از بیماری دارد، و فرد باید حتما جهت درمان به پزشک متخصص اختلالات خواب مراجعه کند. نقص در بینی و سیستم تنفسی، سبب بروزخروپف می شود، ولی عوامل دیگری همچون چاقی و پرخوری و همینطور مصرف الکل و دخانیات هم می تواند از عوامل خروپف باشد.

 

در کلینیک خواب اورا اسلیپ با انواع درمان های اختلالات خواب از قبیل :

درمان بی خوابی

درمان آپنه خواب 

درمان خواب سنگین

و …

با روش های جدید،  بدن خون ریزی و درد با حضور دکتر فریبا معینی پور در کنار شماهستیم

 

مقالات بیشتر: 

خروپف شدید نشانه چیست؟

تاثیر درمان خروپف و کاهش وزن

تاثیر درمان خروپف در زندگی مشترک